Kitle örgütü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.59, 18 Eylül 2016 tarihinde Pragdon (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17617343 numaralı sürüm (Kategori:Siyasi terimler kaldırıldı; Kategori:Siyasi kavramlar eklendi (HotCat))

Kitle örgütü, bünyesinde belirli bir toplumsal sınıfı veya çeşitli toplum katlarından gelen, aynı meslekten kişileri veya toplumun aynı özelliğe sahip belli unsurlarını barındıran, ve temsil ettiği kitlenin ekonomik-demokratik hak ve çıkarlarını savunan örgütlere verilen isim.

Hakkında

Kitle örgütleri, kapitalist gelişmenin ve özellikle tekelci kapitalizmin içinde taşıdığı çelişkilerin ortaya çıkardığı bir sonuçtur.

Anlam ve içerik bakımından sivil toplum kuruluşlarından ayrılırlar. Sivil toplum kuruluşlarının önemli bir kısmı güdümlü bir yapılanma içerisinde belli merkezlere bağlı çalışmaktadırlar. Fakat buna karşın kitle örgütleri ise, adı üstünde, kitlelerin ürünü, sesi ve gücüdürler. Bu ürün, ses ve güç, demokratik ilkelerin örgütlenmenin omurgasına yerleşmiş olmasından meydana gelir. Burada sözü edilen demokrasi halkın doğrudan demokrasisidir. Yani halkın kendi örgütü içinde, kendisini ifade edebilme özgürlüğüdür.[1]

Kitle örgütün teriminin İngilizce karşılığı "Political movement" şeklindedir, yani tüm siyasi hareketleri kapsar.[2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Plant, David (2005). "The Levellers". British Civil Wars and Commonwealth
  2. ^ Political movement, dict.org