Killing an Arab

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Killing an Arab
The Cure single
Yayımlanma 21 Aralık 1978 (1978-12-21)
Format 7"
Kaydedilme 20 Eylül 1978
Tarz Post-punk, new wave
Süre 2:21
Şirket Small Wonder (1978)
SMALL11

Fiction Records (1979)
FICS001
Yazar The Cure (Robert Smith, Michael Dempsey, Lol Tolhurst)
Yapımcı Chris Parry
The Cure single kronolojisi
"Killing an Arab"
(1978)
"Boys Don't Cry"
(1979)

"Killing an Arab", The Cure'un yayınladığı ilk single. Parça İngiltere'de çıkardıkları Three Imaginary Boys (1979) albümleriyle aynı zamanlarda yayınlandığı halde bu albümde yer almadı. Ancak parça bir sene sonra Amerika'da çıkaracakları Boys Don't Cry (1980) albümünde yayınlandı.

Bestecisi Robert Smith parçayı Albert Camus'nün Yabancı (L'etranger) kitabının kısa ve şiirsel anlatımı olarak yorumlar. Camus'nün kitabının ana karakteri olan Meursault, kumsalda oturup denizi seyreden bir Arap'la karşılaşır ve Arap'ın elinde tuttuğu bıçak güneş ışınlarını Mersault'un gözlerine yansıtır. Sıcaktan ve gözlerinin kamaşmasından rahatsız olan Meursault, bir anda düşünmeden ateş eder ve sahilde duran Arap'ı vurur.

Yayınlandığında Killing an Arab sansasyon yaratır ve ırkçılığı tetikliyor düşüncesiyle toplatılır ancak kapağına yapıştırılan ırkçılığı reddeden bir stickerla tekrar piyasaya sunulur. Irkçılığın Avrupa'da yükselmesinden dolayı, 2005'te katıldıkları bazı Avrupa ülkelerindeki festivallerde grup şarkı sözünü Killing an Arab yerine Kissing an Arab olarak değiştirir.