Kevin Systrom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kevin Systrom
Doğum03 Aralık 1983 (40 yaşında)
Holliston, Massachusetts, ABD
EğitimStanford Üniversitesi
Meslek
  • İnternet girişimcisi
  • yatırımcı
Tanınma nedeniInstagram
ÖzvarlıkUS$1.4 milyar (2020)

Kevin York Systrom, (30 Aralık 1983), Mike Krieger'le birlikte Instagram'ı kuran Amerikalı girişimci ve bilgisayar programcısı.

Erken yaşam ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

1983'te Holliston, Massachusetts'ta doğdu . 2006 yılında Stanford Üniversitesi'nden işletme mühendisliği alanında lisans derecesiyle mezun oldu . Stanford Üniversitesi'ndeki Mayfield Burs Programı'nda start-up projeler ile tanıştı. Stajını Twitter'in yaratıcısı olan Odeo'da yaptı.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Google[değiştir | kaynağı değiştir]

Stanford'u bitirdikten sonra, Google'da Gmail, Google Takvim, Dokümanlar, E-Tablolar ve diğer ürünler üzerinde iki yıl ürün pazarlamacı olarak çalıştı. Ancak bu dönem başarılı bir dönem olmadı.

Burbn[değiştir | kaynağı değiştir]

Facebook'un 2010 yılında satın aldığı, eski Google çalışanlarının kurduğu bir firma olan Nextstop'a katılmak üzere Google'dan ayrıldı. Meksika'da bir tatildeyken, sevgilisinin alınan fotoğrafları iPhone 4 kamerasında iyi görünmediği için göndermek istememesi üzerine aklına gelen fikirden yola çıktı. Sorunun çözümü, fotoğrafların niteliksel yetersizliğini etkin bir şekilde gizleyen filtreler kullanmaktı. Systrom, bugün halen Instagram'da kullanımda olan X-Pro II filtresini geliştirdi.

Bu konuda bir şirket kurup kuramayacağını araştırmak için işini bırakmaya karar verdi. İki hafta içinde, Baseline Ventures ve Andreessen Horowitz'ten 500.000 ABD Doları fon buldu. Systrom, Mike Krieger ile HTML 5'üzerinde, kullanıcıların birçok şeyi yapmasına izin veren bir sosyal medya programı ile konumlara göz atma, arkadaşlarla buluşma planı yapma, puan kazanma, resim gönderme gibi özellikler içeren Burbn'u oluşturdular. Ancak, Mayfield Fellows Programındaki çalışmalarını hatırlayan Krieger ve Systrom, Burbn'un çok fazla özellik içerdiğini ve kullanıcıların karmaşık bir ürün istemediklerini düşünerek, belirli bir özelliğe, fotoğraf paylaşımına odaklanmaya karar verdiler. Burbn'un gelişimi Instagram'ın oluşturulmasına yol açtı. Lansmandan bir ay sonra, Instagram 1 milyon kullanıcıya, bir yıl sonra Instagram, 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Instagram[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında Systrom ile Krieger, fotoğraf paylaşımı daha sonra, video paylaşım sosyal ağ hizmeti olan Instagram'ı San Francisco, California'da kurdular. "Instagram" ismi "anlık kamera" ve "telgraf" kelimelerinden gelmektedir.

Instagram, Nisan 2012'de 13 çalışanı ile birlikte 1 milyar dolara Facebook'a satıldı.

Forbes'te yapılan bir röportajda Systrom, "Instagram, bugünün sosyal medya dünyasında her zaman yanınızda olan iPhone'la ideal bir uyum sağlayan yeni bir iletişim şeklidir. Instagram, kullanıcıların hızlı bir şekilde yorum yapabilecekleri bir sosyal ağdır. Fotoğrafları beğenin ve Twitter veya Facebook'ta paylaşın." diye Instagram'ı tanıttı.

Instagram, Systrom'un liderliğinde, filtreler ve video gibi temel özellikler geliştirdi. Zaman içinde kullanıcıların fotoğrafları ve kısa videoları yüklemesine ve filtrelemesine, diğer kullanıcıların paylaşımlarının izlemesine, coğrafi etiketleri, ad konumlarını ve diğer kullanıcıların fotoğraflarına ve kısa videolarına yorum yapmasına olanak tanıyan özellikleri kullanıma sundu. 2012'de Facebook, Twitter, Tumblr ve Flickr hesaplarını bir araya getirerek, Haziran 2013'te Video'ya erişme olanağı sağladı . Instagram Normal, 1977, Amaro, Branna, Earlybird, Hefe, Hudson, Inkwell, Kelvin, Lo-fi, Mayfair, Nashville, Rise, Sierra, Sutro, Toaster, Valencia, Willow, X-Pro II gibi 19 fotoğraf filtresi sunmaktadır..

Systrom, eski Yahoo Başkan Yardımcısı James Everingham'ı ve daha önce Twitter'da ürün geliştirmeye başkanlık eden Kevin Weil'i Instagram'da üst düzey yönetici olarak işe aldı.

Ekim 2015 itibarıyla, Instagram üzerinde 40 milyar resim paylaşıldı.

Haziran 2016 itibarıyla, Instagram’ın 500 milyonu aşkın aktif kullanıcısı vardı.

Ayrıca CNN, 2016'da Snapchat'ın, 14-19 yaş arası gençler arasında en önemli sosyal ağ olarak kabul edildiği bir çalışmayı aktardı.

Rakipleri Snapchat ve Twitter, daha küçük bir kullanıcı tabanı için daha fazla insan istihdam ediyor; Twitter, 317 milyon aylık kullanıcı için 3.500 çalışanı ve Snapchat, Instagram'ın günlük kullanıcı tabanının yarısı için 1.500 kişi çalıştırıyor idi.

Systrom, gelecekte videoların kullanımını uygulamaya daha iyi entegre etmek için Instagram'ı geliştirmeyi amaçlıyordu. Ayrıca birkaç yıl içinde şirketin Sanal Gerçeklik ürünlerine dahil olabileceğini de belirtti . 24 Eylül 2018'de Systrom'un Instagram'dan istifa ettiği ve birkaç hafta içinde ayrılacağı açıkladı ve 27 Eylül 2018'de ise ayrıldığı duyuruldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2018. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]