Kethüda Yahya Ağa Çeşmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kethüda Yahya Ağa Çeşmesi
Kethüda Yahya Ağa Fountain.jpg
Çeşmeden bir görünüm (Mart 2019)
Diğer ad(lar) Yahya Ağa Çeşmesi · Hatipzâde Yahya Paşa Çeşmesi
Genel bilgiler
Tür Çeşme
Konum Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Tamamlanma 1732 ya da 1733
Teknik ayrıntılar
Yapı sistemi Kâgir
Malzeme Taş

Kethüda Yahya Ağa Çeşmesi, Yahya Ağa Çeşmesi ya da Hatipzâde Yahya Paşa Çeşmesi, Türkiye'nin İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan bir çeşmedir. O dönem, Osmanlı Sadrazamı Hekimoğlu Ali Paşa'nın kâhyası Yahya Ağa tarafından 1732 ya da 1733 yılında yaptırıldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Sadrazamı Hekimoğlu Ali Paşa'nın kâhyası Yahya Ağa tarafından 1732 ya da 1733 yılında yaptırıldı.[1] İbrahim Hilmi Tanışık, 1943 tarihli eserinde çeşmenin arka cephesine doğru eğimli olduğunu ve ne ayna taşının ne de teknesinin görünür olduğunu kaydeder.[1] Haziran 1975 tarihli Hayat dergisinde; çeşmenin arka cephesine bitişik bir han inşa edildiği, suyunun kesik olduğu, çevresindeki dükkânlar tarafından "istismar" edildiği, teknelerinin çalındığı, çevresine gecekondu demirci dükkânları ve ocaklarının inşa edildiği belirtilir.[2] 1993'te yayımlanan eserinde Affan Egemen, çeşmeyi "bir taş yığınından ibaret denecek kadar haraptır" ifadeleriyle nitelerken ayna taşı ile teknesinin görülmediğini ekler.[3]

Konumu ve mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinin Arapcami Mahallesi'nde, Yelkenciler Caddesi üzerinde konumlanır. Kesme taştan yapılan çeşmenin ön yüzü Haliç'e bakar.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ a b c Tanışık, İbrahim Hilmi (1943). "61 - Kethüda Yahya Ağa Çeşmesi". İstanbul Çeşmeleri. 2. İstanbul: Maarif Matbaası. s. 77. 
  2. ^ "Gömdüğümüz çeşmeler". Hayat, 24. 10 Haziran 1976. ss. 8-10. 
  3. ^ Egemen, Affan (Ekim 1993). "1117 - Yahya Ağa (Kethüda) Çeşmesi". İstanbul'un Çeşme ve Sebilleri. İstanbul: Arıtan Yayınevi. s. 814. 
Genel
  • Talasoğlu, Alin (1994). İstanbul'un Meydan Çeşmeleri (yüksek lisans). İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.