Keseli tavşan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keseli tavşanlar
Easter Bilby.jpg
Büyük keseli tavşan (Macrotis lagotis)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Marsupialia (Keseliler)
Üst takım: Australidelphia
(Avustralya keselileri)
Takım: Peramelemorphia
(Keseli porsuğumsular)
Familya: Thylacomyidae
(Keseli tavşanlar)
Cins: Macrotis
Reid, 1837
Türler

Metne bakınız.

Keseli tavşanlar (Macrotis), keseli porsuğumsular (Peramelemorphia) takımı içerisinde yalnız başına Thylacomyidae familyasına konulan ve iki türden oluşan bir keseli cinsi: Büyük keseli tavşan (Macrotis lagotis) ve soyu tükenmiş olan küçük keseli tavşan (M. leucura).

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavşanı andıran kullakları en çok dikkati çeken özelliğidir. Postu yumuşak ve gri renktir. Bütün keseli porsuğumsular gibi sivri bir burnu, kazmaya uygun ön ayakları ve daha uzun olan arka ayakları vardır. Büyük keseli tavşan 29 ila 55 cm uzunluğa ve 0,6 ila 2,5 kg ağırlığa ulaşır. Soyu tükenmiş olan küçük keseli tavşan ise 20 ila 27 cm uzunluğa ve 310 ila 440 gramm ağırlığa ulaşırdı. Ölçülerinin yanında kuyruk renkleri de farklıydı. Büyüğünün kuyruğu kısmen kara iken küçüğünün kuyruğu tamamen beyazdı.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden Avustralya'nın iç kısmında her yerde yaygınlardı, günümüzde ise ancak Western Australia, Northern Territory ve Queensland de birbirlerinden kopuk şekilde yaşayan popülasyonlar bulunur.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden birçok farklı habitatlarda yaşarlardı. Bugün sırf çölümsü, kurak bölgelerde rastlanırlar. Uzun tırnaklı ön ayakları ile dönerek aşağıya inen 2 metre derinliğinde tüneller kazarlar. Yaşadıkları alan içerisinde 12 adet kadar bu tür tünellerden kazar ve gündüzleri içine sığınırlar. Geceleri yiyecek aramaya koyulurlar. Daima yalnız yaşarlar.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli tavşanlar genelde yeri kazarak böcek ve larvalar ararlar. Ara sıra kertenkele veya fare gibi omurgalı hayvanlar da yerler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart ile mayıs ayları arasında çiftleşme zamanlarıdır. 14 gün süren bir gebelikten sonra ilk 75 günü annesinin kesesinde geçiren 1 ila 3 yavru dünyaya gelir. Bundan sonraki iki hafta sonra anne sütünü bırakırlar. Ömürleri en fazla 7 yıl civarındadır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli tavşanlar eskiden Peramelinae alt familyasına konulurdu, ama daha yeni araştırmalardan dolayı yalnız başına Thylacomyidae familyasına konulmuştur. (Thylacomys adı, Macrotis için eskiden kullanılan bir cins adıdır.)

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker’s Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9
  • Wilson, D. E., and D. M. Reeder: Mammal Species of the World. Johns Hopkins University Press, 2005. ISBN 0-8018-8221-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]