Kerpiçköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°04′21″N, 32°36′31″E

Kerpiçköy.
—  Köy  —
Ankarakod
Ankarakod
Koordinatlar: 39°04′21″K 32°36′31″D / 39.0725°K 32.60861°D / 39.0725; 32.60861
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Haymana
Rakım 1.250 M 3.500 FİT m (İfade hatası: Tanınmayan "m" kelimesi ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.053
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kerpiçköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundan 3 veya 4 yüzyıl önce Reşvanlar göçebe olarak kışın Besni ve yakınlarındaki düzlükte, yazları ise Ankara yakınlarına göç ederek geçirirlerdi. Göçebelik sona erdiğinde, bir kısmı Ankara yakınlarındaki Haymana Ovasında, Kırşehir'de, Konya'da diğer kısmı ise güneye dönerek Adıyaman ,Kilis, Antep, Urfa, Halep'de köyler kurmuşlardır. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış, birçok yerde kolu olan Reşi aşireti bir aşiretler Konfederasyonudur.

Sefikan Aşireti ( RAŞİYAN )

Gunde Köse (Kerpiç Köyü), Gundî Ome (Zincirlikuyu), Gundî Buldix (Bulduk), Yayle Qute (Güzelyayla) ve Sêvka (Celep) belde ve köylerinden oluşur.

Tarihleri konusunda Sefkîler diğer kollara oranla biraz şanslılar. Aşiretin ileri gelenleri 1765 den bu yana yaşanılanları kayıt altına almışlardır.

Aşiretin iler geleni Kavas Ağa 1765 de ölmüştür ve Harput iline bağlı Gövdeli kasabasına bağlı Avcılar mezrasına gömülmüştür. Adıyaman dolaylarında yarı göçebe halde yaşamışlardır. Kavas ağanın oğlu Nuri Ağa Adıyamanda Berazî Aşiretine mensup bir hanımla ikinci defa evlenmiştir. Aşiretin seceresini tutabilmek için Mehmet Süryani adında bir hattata sofra sinisi üzerine 1737 tarihli bir secere yazdırılmıştır. Nuri ağanın torunu olan Sarı İsmail'in yine torunu Hacı Osman'ın iki oğlu vardı. Biri Tülek diğeri ise Ahmet'dir. İsmail Ağa döneminde aşiret yazın yayla eteklerinde kışında Haymana Ovasının çeşitli mevkilerinde dolaşmış ve Çalış köyünde de kışlamıştır. Molla İbrahim Mütevefa pederi olan Sarı İsmail ağanın cenazesini Çiçekdağ kazasına bağlı Kaman Nahiyesinde toprağa teslim etmiş ve pederleri gibi Reşvan Aşireti mensubu Seyifkari kabilesinin başına geçip idaresine başlamıştır. Yine yazın Uzunyayla ve birçok yerleri gezmeye devam etmiş ve bu arada Boğazlıyan Kazasının Karafakıllı köyünde annesi Hatice'nin hayrına bir cami yaptırmıştır. Caminin kapısını üzerine konulmuş bir mermer taşın üzerine de şu yazı yazılmıştır.

Sahibul Hayrat vel hasanat Rişvan Aşiretinden Sarı İsmail Oğullarından Hatice olup oğlu Molla İbrahim tarafından inşaa edilmiştir.

Molla İbrahim ikinci olarak hükümet tarafından sıkı bir emir üzere tekrar göçebelikten dönüp idaresisinde Seyifkari Kabilesinde bir kısmını şimdiki Gördoğlu Köyünü yurt olarak münasip görmüş iskanlarını temin etmiştir. Diğer bir mevcudunu da halihazırdaki Celep Köyünde iskana muaffak olmuş, diğer bir kısmıda Haci Osman başkanlığı altında Bulduk köyünün iskanını yaptırmıştır. Kendisi başlarında bulunarak Herdem Oğlu Bekir ve Berkal ile birlikte Köse Köyü (Kerpiç) mevkiinde iskan etmiştir. Bu suretle mahiyetindeki 2000 nüfusu mütecaviz insanı dört yere taksim ederek iskanlarını temin etmiştir.

Gunde Köse

Gunde Köse köyün bilinen ilk adıdır. Cumhuriyet dönemine kadar hep bu isim ile bilinip tanınan köyün adı 1920’li yıllarda Kerpiçköy olarak değiştirilir. Köyün kurucusu Reşvan Aşireti kolu olan Sevikan Aşireti mensubu Hacı Osman Ağa’dır. Hacı Osman’a Köse Denirdi. Hacı Osman Ağa, 1800’lü yılların başında Adıyaman'da ki aşiretinden ayrılarak ilkin Kırşehir’e, oradan da Haymana yöresine göç eder. Hacı Osman Ağa Haymana yöresinde ilkin şimdiki Çelikan Köyüne, Oradan da Kadıköy olarak bilinen Güzelyayla Köyü yolu üzerindeki tarihi bölgeye yerleşir. Buradan 5 km uzaklıktaki şimdiki Kerpiç köyünde ki mağarayı görür ve mağarayı köyün sürülerini barındırmak için kullanır. Bir süre sonra da tamamen oraya yerleşir. Köyde birkaç çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Hac görevini yerine getirdikten sonra da Mekke’de hayatını yitirmiş, Mezarı Oradadır. Osman Ağa’nın çocuklarıyla birlikte, sonraları değişik tarihlerde gelen ve hepsi de Rışvan olan yaklaşık 10 aile bugünkü Kerpiçköyü'nü meydana getirmiştir. Ağalık rejimini Haymana Yöresinde yenen ve kaldıran ilk köydür. 1960’lı yıllara kadar Kerpiçköy’ün Yaylası olan Güzelyayla'nın (Yayla Kute) Köy statüsü elde Eeip Kerpiçköy'ünden ayrılmasıyla Bölgedeki Sevikan Aşireti köy sayısı Çeleb, Bulduk ve Zincirlikuyu ile birlikte 5’e Yükselir.

Kerpiçköy'ü, kurtuluş savaşında Yunanistan işgaline girmiştir. Burada ki Naqawê Şehidâ'da (Şehitler Tepesi) Türk Askerleri İle Yunan Ordusu arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiştir. Tepedeki mevzi izleri halen bulunmaktadır. Köyde bir tepe bulunur ve bu tepede yine Kurtuluş Savaşı’nda ölen Yunan Askerlerinin mezarlıkları olduğu anlatılır. O yüzden buraya halk Tîrbe Govuro (Gavur Mezarlığı) diye adlandırmıştır. Köyün girişinde tarihte Roma dönemine ait özellikle gömüler için yapılmış küçük bir tepe bulunur ve Bu tepede çeşitli söylentilere göre Roma Krallığına ait anıt bir mezar olduğu söylenir. Burada yapılan çeşitli kazılarda topraktan yapılmış pek çok çanak, çömlek bulunmuştur.

Çevresinde Ağalık Rejimini İlk Bırakan Köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyafetleri erkekler günümüz dünyasında kullanılan kıyafetler, kadınlar ise şalvar ve yazma giyerler. Besin maddeleri ekseriya bulgur pilavı, sade yağ, süt, yoğurt ve etten iberettir. Düğünleri 3 gün sürer. Köy halkı Müslüman olup Sünni Hanefi mezhebindendir. Halk kendi arasında Kürtçe konuşur. Okumaya önem göstermişlerdir. Ayrıca son 30 yılda yurt dışına göç vermişlerdir.(Danimarka, Fransa, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, Avusturya)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüz ölçümü 150,000 Dönümdür. Arazisi Haymana'nın en çok araziye sahip olan köylerden 2. sıradadır. Bulunduğu arazi yer yer kayalık ve engebeli olsa da Haymana'nın en büyük sulu tarım alanına sahip köyüdür. Bu alanda alternatif tarım yapılır (mısır, pancar, mercimek, kimyon, kavun, karpuz, bostan ürünleri vb.) Rakımı 1250 Metre Deniz Seviyesi. Tarla Alanı 110,000 Dönüm.

Ankara'ya 120 km, Haymana İlçesine 60 km, Yenice Beldesine 30 km uzaklıkdadır. Güneyinde Çimen Köyü, Mevlüt Yaylasi, Büyük Beşkavak Köyü. Batısında Saatli Köyü, Cihanşah Köyü. Kuzeyinde Sinanlı Köyü, Yurtbeyli Beldesi, Şerefli Köyü, Bumsuz Beldesi. Doğusunda Güzelyayla, Çölköyü.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer. ortalama yağış 300–400 mm’dir. kış sıcaklık ortalaması, 1-2 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12 °C’dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1512
2000 1461
1997 - 2200

Köyü Oluşturan Aileler

KÖSE AİLESİ (MOLE KÖSE): Adıyaman Bölgesinden gelen köyün kurucuları Soyadları: KAYA, DURMAZ,GÜL,ÇELİK,YÜREKLİ, YURDAKUL’dur . 70 İle 80 hanedirler .


AMED AİLESİ (MOLE ADO): Diyarbakır’dan Gelme. Soyadları: ÖZGEN, KURNAZ’dır. 60 İle 70 Hanedirler.


BALTA AİLESİ (MOLE BELTE): Besni Kazasından (Şuan Ki Adıyaman'a Bağlı Besni İlçesinden) Gelmişlerdir soyadları: KOÇ, ESEN, ÖZBEK, ’dir. 30 İle 35 Hanedirler .


BALIKÇI AİLESİ (MOLE HASAN AĞA): Soyadları: BALIKÇI’dır. 20 ile 30 Hane Arasındadır.

HOCALAR AİLESİ (MALE SÜVER) Adiyaman Besni' den gelmişlerdir. Soyadları: ATCI, ÖZKUL’dur. 15 İle 20 hanedirler.

ATAK AİLESİ (MOLE KOLLE): 

Soyadları ATAK ve POLAT’tır.


ÇAĞLAR AİLESİ (MOLE AMO): Ağrı Eleşkirt’ten Göçetmişler. Soyadları ÇAĞLAR’dır.


İBRAHİM AİLESİ (MOLE GAVRE): Soyadları UTANÇ, AYDIN ve İŞLEK’tir.


ÖMER AİLESİ (MOLE ÖME): Adıyaman Gölbaşı’ndan Göçetmişler. Soyadları ÖZTÜRK’tür.


TOPAL AİLESİ (MOLE GORE): Soyadları TOPAL’dır.


BAKO AİLESİ (MOLE BAKO): Soyadları EMEKTAR, UZUNER, ÖLÇER ve BİLİCİ’dir. Yaklaşık 20 hanedirler.


BATTAL AİLESİ (MOLE BETTEL): Soyadları BATUR’dur.


YIKILMAZ AİLESİ (MOLE TORİ): Soyadları YIKILMAZ ve YÜKSEL’dir. Yaklaşık 20 hanedir.


YETİK AİLESİ (MOLE OMME): Soyadları YETİK’tir.


İZZET AİLESİ (MOLE MOMİ BOCCHE ): Soyadları ÇEVİK’tir. Yaklaşık 20 hanedirler.


KERŞE AİLESİ (MOLE KERŞE) : Soyadları ÜNAL, YILMAZ ve KAYMAZ’dır. 15 ile 20 hane Arasındadırlar.


MOLE SUFİ (MOLE İSKO): Soyadları ÇOBAN’dır. 10 il 20 Hanedirler.


HASO AİLESİ (MOLE HASO): Soyadları DEMİR’dir. 15 ile 20 Hanedirler.


HAMİ TOSE AİLESİ (MOLE HAMİ TOSE) : Soyadları COŞKUN, DEĞERCAN, DÖNMEZ ve TÜMTÜRK’tür. 15 ile 20 Hanedirler.


GENCE AİLESİ (MOLE GENCE): Soyadları GÜVEN’dir.


HASOTİ AİLESİ (MOLE HASOTİ): Soyadları DEĞERCAN ve ÖNDEŞ’tir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve ,hayvancılığa yurt dışında çalışan işçilere dayalıdır. Köy dışında birçok esnaf, iş adamı,işçi ve meslek sahibi yetiştirmiştir.

SİVİL ÖRGÜTLER ve SİYASİ SONUÇLAR[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde Ayrıca Avrupa'da Faliyet Gösteren Euro Kerpiç Derneği ve Türkiye'de Faliyet Gösteren Kerpiçköyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği ve Tarım Kredi Kooperatifi Vardır .

Seçildikleri Yıllara Göre Köy Muhtarları :

2014- Ömer KAYA

2009 - Ömer KAYA

2004 - Cemal Ölçer

1999 - Cemal Ölçer

1994 - Cemal Ölçer

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Çıkan Sonuçlara Göre Sıralama

1. Parti: HALKLARIN DEMOKRAT PARTİSİ ( HDP)

2. Parti: ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ( AK PARTİ)

3. Parti: CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. (381 öğrencisi var.) Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan 6 yolun 1'i anayol(tam teşekkülü asfalt yol),3'ü asfalt köy yolu ve 2'si toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Köyde ADSL Kullanımıda Bulunmaktadır. SORUNLAR:

  • Köy, yörenin en kalabalık köylerinden olmasına rağmen hak ettiği noktada değildir.
  • Köyde sadece bir Cami bulunmakla birlikte Kur'an Kursu mevcut değildir.
  • Geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmen köyde ne Türk mahsulleri ofisi ne de pancar alım ofisi bulunmamaktadır.
  • Köy nüfusu 2000 civarında olup, bir sağlık ocağı veya ebe mevcut değildir. En yakın doktor 30–40 km uzaklıktadır.
  • Köy içindeki yolların da asfaltlanmaya ihtiyacı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]