Kerpiçköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°04′21″K 32°36′31″D / 39.0725°K 32.60861°D / 39.0725; 32.60861

Kerpiçköy
—  Mahalle  —
Ankara ilinin Türkiye'deki konumu
Ankara ilinin Türkiye'deki konumu
Kerpiçköy'nın Ankara'da bulunduğu yer
Kerpiçköy
Kerpiçköy

Kerpiçköy'ün Ankara ilindeki konumu

Koordinatlar: 39°04′21″K 32°36′31″D / 39.0725°K 32.60861°D / 39.0725; 32.60861
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.250 m (4.101 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.053
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kerpiçköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Molla İbrahim ikinci olarak hükümet tarafından sıkı bir emir üzere tekrar göçebelikten dönüp idaresisinde Seyifkari Kabilesinde bir kısmını şimdiki Gördoğlu Mahalleninü yurt olarak münasip görmüş iskanlarını temin etmiştir. Diğer bir mevcudunu da halihazırdaki Celep Mahalleninde iskana muaffak olmuş, diğer bir kısmıda Haci Osman başkanlığı altında Bulduk mahallesinin iskanını yaptırmıştır. Kendisi başlarında bulunarak Herdem Oğlu Bekir ve Berkal ile birlikte Gundekose (Kerpiç) mevkiinde iskan etmiştir. Bu suretle mahiyetindeki 2000 nüfusu mütecaviz insanı dört yere taksim ederek iskanlarını temin etmiştir.

Gunde Kose mahallenin bilinen ilk adıdır. Cumhuriyet dönemine kadar hep bu isim ile bilinip tanınan mahallenin adı 1920’li yıllarda Kerpiçköy olarak değiştirilir. Mahallenin kurucusu Reşvan Aşireti kolu olan Sefikan Aşireti mensubu Hacı Osman Ağa’dır. Hacı Osman’a Kose Denirdi. Hacı Osman Ağa, 1800’lü yılların başında Adıyaman'da ki aşiretinden ayrılarak ilkin Kırşehir’e, oradan da Haymana yöresine göç eder. Hacı Osman Ağa Haymana yöresinde ilkin şimdiki Çelikan mahallesine, Oradan da Kadıköy olarak bilinen Güzelyayla Köyü yolu üzerindeki tarihi bölgeye yerleşir. Buradan 5 km uzaklıktaki şimdiki Kerpiç mahallesinde ki mağarayı görür ve mağarayı mahallenin sürülerini barındırmak için kullanır. Bir süre sonra da tamamen oraya yerleşir. Mahallede birkaç çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Hac görevini yerine getirdikten sonra da Mekke’de hayatını yitirmiş, Mezarı Oradadır. Osman Ağa’nın çocuklarıyla birlikte, sonraları değişik tarihlerde gelen ve hepsi de Rışvan olan yaklaşık 10 aile bugünkü Kerpiçmahallesi'nü meydana getirmiştir. Ağalık rejimini Haymana Yöresinde yenen ve kaldıran ilk mahalledir. 1960’lı yıllara kadar Kerpiçköy’ün Yaylası olan Güzelyayla'nın (Yayla Kute) Köy statüsü elde Edip Kerpiçköyünden ayrılmasıyla Bölgedeki Sevikan Aşireti köy sayısı Çeleb, Bulduk ve Zincirlikuyu ile birlikte 5’e Yükselir.

Kerpiçköy'ü, kurtuluş savaşında Yunanistan işgaline girmiştir. Buradaki Şehitler Tepesi, Türk askerleri İle Yunan ordusu arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiştir. Tepedeki mevzi izleri halen bulunmaktadır. Mahallede bir tepe bulunur ve bu tepede yine Kurtuluş Savaşı’nda ölen Yunan askerlerinin mezarlıkları olduğu anlatılır. O yüzden buraya halk Gavur Mezarlığı diye adlandırmıştır. Mahallenin girişinde tarihte Roma dönemine ait özellikle gömüler için yapılmış küçük bir tepe bulunur ve Bu tepede çeşitli söylentilere göre Roma Krallığına ait anıt bir mezar olduğu söylenir. Burada yapılan çeşitli kazılarda topraktan yapılmış pek çok çanak, çömlek bulunmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüz ölçümü 150,000 Dönümdür. Arazisi Haymana'nın en çok araziye sahip olan köylerden 2. sıradadır. Bulunduğu arazi yer yer kayalık ve engebeli olsa da Haymana'nın en büyük sulu tarım alanına sahip mahallesidir. Bu alanda alternatif tarım yapılır (mısır, pancar, mercimek, kimyon, kavun, karpuz, bostan ürünleri vb.) Rakımı 1250 Metre Deniz Seviyesi. Tarla Alanı 110,000 Dönüm.

Ankara'ya 120 km, Haymana İlçesine 60 km, Yenice Beldesine 30 km uzaklıkdadır. Güneyinde Çimen Köyü, Mevlüt Yaylasi, Büyük Beşkavak Köyü. Batısında Saatli Köyü, Cihanşah Köyü. Kuzeyinde Sinanlı Köyü, Yurtbeyli Beldesi, Şerefli Köyü, Bumsuz Beldesi. Doğusunda Güzelyayla, Çölmahallesi.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 2550
2000 1461
1997 - 2200

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılık ile yurt dışında çalışan işçilere dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı faal değildir. Mahalleye ulaşımı sağlayan 6 yolun 1'i anayol(tam teşekkülü asfalt yol),3'ü asfalt köy yolu ve 2'si toprak yol olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır Mahallede ADSL Kullanımıda Bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]