Kerpiçköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°04′21″K 32°36′31″D / 39.0725°K 32.60861°D / 39.0725; 32.60861

Kerpiçköy
—  Mahalle  —
Ankarakod
Ankarakod
Koordinatlar: 39°04′21″K 32°36′31″D / 39.0725°K 32.60861°D / 39.0725; 32.60861
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.250 m (4.101 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.053
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860

Kerpiçköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Reşvan Aşireti Konfederasyonu

Bundan 3. veya 4. yüzyıl önce Reşvanlar göçebe olarak kışın Besni ve yakınlarındaki düzlükte, yazları ise Ankara yakınlarına göç ederek geçirirlerdi. Göçebelik sona erdiğinde, bir kısmı Ankara yakınların da ki Haymana Ovasında, Kırşehir'de, Konya'da diğer kısmı ise güneye dönerek Adıyaman ,Kilis, Antep, Urfa, Halep'de köyler kurmuşlardır. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış, birçok yerde kolu olan Reşvan Aşireti bir aşiretler konfederasyonudur.

Sefikan Aşireti

Gunde kose (Kerpiç Köyü), Gundî ome (Zincirlikuyu), Gundî Buldix (Bulduk), Yayle Qute (Güzelyayla) ve Sêvka (Celep) belde ve köylerinden oluşur.

Tarihleri konusunda Sefkîler diğer kollara oranla biraz şanslılar. Aşiretin ileri gelenleri 1765 den bu yana yaşanılanları kayıt altına almışlardır.

Aşiretin iler geleni Kavas Ağa 1765 de ölmüştür ve Harput iline bağlı Gövdeli kasabasına bağlı Avcılar mezrasına gömülmüştür. Adıyaman dolaylarında yarı göçebe halde yaşamışlardır. Kavas ağanın oğlu Nuri Ağa Adıyaman da Berazî Aşiretine mensup bir hanımla ikinci defa evlenmiştir. Aşiretin seceresini tutabilmek için Mehmet Süryani adında bir hattata sofra sinisi üzerine 1737 tarihli bir secere yazdırılmıştır. Nuri ağanın torunu olan Sarı İsmail'in yine torunu Hacı Osman'ın iki oğlu vardı. Biri Tülek diğeri ise Ahmet'dir. İsmail Ağa döneminde aşiret yazın yayla eteklerinde kışında Haymana Ovasının çeşitli mevkilerinde dolaşmış ve Çalış mahallesinde de kışlamıştır. Molla İbrahim Mütevefa pederi olan Sarı İsmail ağanın cenazesini Çiçekdağ kazasına bağlı Kaman Nahiyesinde toprağa teslim etmiş ve pederleri gibi Reşvan Aşireti mensubu Sefikan kabilesinin başına geçip idaresine başlamıştır. Yine yazın Uzunyayla ve birçok yerleri gezmeye devam etmiş ve bu arada Boğazlıyan Kazasının Karafakıllı mahallesinde annesi Hatice'nin hayrına bir cami yaptırmıştır. Caminin kapısını üzerine konulmuş bir mermer taşın üzerine de şu yazı yazılmıştır.

Sahibul Hayrat vel hasanat Rişvan Aşiretinden Sarı İsmail Oğullarından Hatice olup oğlu Molla İbrahim tarafından inşaa edilmiştir.

Molla İbrahim ikinci olarak hükümet tarafından sıkı bir emir üzere tekrar göçebelikten dönüp idaresisinde Seyifkari Kabilesinde bir kısmını şimdiki Gördoğlu Mahalleninü yurt olarak münasip görmüş iskanlarını temin etmiştir. Diğer bir mevcudunu da halihazırdaki Celep Mahalleninde iskana muaffak olmuş, diğer bir kısmıda Haci Osman başkanlığı altında Bulduk mahallesinin iskanını yaptırmıştır. Kendisi başlarında bulunarak Herdem Oğlu Bekir ve Berkal ile birlikte Gundekose (Kerpiç) mevkiinde iskan etmiştir. Bu suretle mahiyetindeki 2000 nüfusu mütecaviz insanı dört yere taksim ederek iskanlarını temin etmiştir.

Gunde Kose

Gunde Kose mahallenin bilinen ilk adıdır. Cumhuriyet dönemine kadar hep bu isim ile bilinip tanınan mahallenin adı 1920’li yıllarda Kerpiçköy olarak değiştirilir. Mahallenin kurucusu Reşvan Aşireti kolu olan Sefikan Aşireti mensubu Hacı Osman Ağa’dır. Hacı Osman’a Kose Denirdi. Hacı Osman Ağa, 1800’lü yılların başında Adıyaman'da ki aşiretinden ayrılarak ilkin Kırşehir’e, oradan da Haymana yöresine göç eder. Hacı Osman Ağa Haymana yöresinde ilkin şimdiki Çelikan mahallesine, Oradan da Kadıköy olarak bilinen Güzelyayla Köyü yolu üzerindeki tarihi bölgeye yerleşir. Buradan 5 km uzaklıktaki şimdiki Kerpiç mahallesinde ki mağarayı görür ve mağarayı mahallenin sürülerini barındırmak için kullanır. Bir süre sonra da tamamen oraya yerleşir. Mahallede birkaç çeşme yaptırdığı bilinmektedir. Hac görevini yerine getirdikten sonra da Mekke’de hayatını yitirmiş, Mezarı Oradadır. Osman Ağa’nın çocuklarıyla birlikte, sonraları değişik tarihlerde gelen ve hepsi de Rışvan olan yaklaşık 10 aile bugünkü Kerpiçmahallesi'nü meydana getirmiştir. Ağalık rejimini Haymana Yöresinde yenen ve kaldıran ilk mahalledir. 1960’lı yıllara kadar Kerpiçköy’ün Yaylası olan Güzelyayla'nın (Yayla Kute) Köy statüsü elde Edip Kerpiçköyünden ayrılmasıyla Bölgedeki Sevikan Aşireti köy sayısı Çeleb, Bulduk ve Zincirlikuyu ile birlikte 5’e Yükselir.

Kerpiçköy'ü, kurtuluş savaşında Yunanistan işgaline girmiştir. Burada ki Naqawê Şehidâ'da (Şehitler Tepesi) Türk Askerleri İle Yunan Ordusu arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmiştir. Tepedeki mevzi izleri halen bulunmaktadır. Mahallede bir tepe bulunur ve bu tepede yine Kurtuluş Savaşı’nda ölen Yunan Askerlerinin mezarlıkları olduğu anlatılır. O yüzden buraya halk Tîrbe Govuro (Gavur Mezarlığı) diye adlandırmıştır. Mahallenin girişinde tarihte Roma dönemine ait özellikle gömüler için yapılmış küçük bir tepe bulunur ve Bu tepede çeşitli söylentilere göre Roma Krallığına ait anıt bir mezar olduğu söylenir. Burada yapılan çeşitli kazılarda topraktan yapılmış pek çok çanak, çömlek bulunmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıyafetleri erkekler günümüz dünyasında kullanılan kıyafetler, kadınlar ise şalvar ve yazma giyerler. Besin maddeleri ekseriya bulgur pilavı, sade yağ, süt, yoğurt ve etten iberettir. Düğünleri 3 gün sürer. Köy halkı Müslümandır. Halk kendi arasında Kürtçe konuşur. Okumaya önem göstermişlerdir. Ayrıca son 30 yılda yurt dışına göç vermişlerdir.(Danimarka, Fransa, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, Avusturya)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüz ölçümü 150,000 Dönümdür. Arazisi Haymana'nın en çok araziye sahip olan köylerden 2. sıradadır. Bulunduğu arazi yer yer kayalık ve engebeli olsa da Haymana'nın en büyük sulu tarım alanına sahip mahallesidir. Bu alanda alternatif tarım yapılır (mısır, pancar, mercimek, kimyon, kavun, karpuz, bostan ürünleri vb.) Rakımı 1250 Metre Deniz Seviyesi. Tarla Alanı 110,000 Dönüm.

Ankara'ya 120 km, Haymana İlçesine 60 km, Yenice Beldesine 30 km uzaklıkdadır. Güneyinde Çimen Köyü, Mevlüt Yaylasi, Büyük Beşkavak Köyü. Batısında Saatli Köyü, Cihanşah Köyü. Kuzeyinde Sinanlı Köyü, Yurtbeyli Beldesi, Şerefli Köyü, Bumsuz Beldesi. Doğusunda Güzelyayla, Çölmahallesi.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer. ortalama yağış 300–400 mm’dir. kış sıcaklık ortalaması, 1-2 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12 °C’dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 2550
2000 1461
1997 - 2200

Köyü Oluşturan Aileler

KÖSE AİLESİ (MOLE KÖSE): Adıyaman Bölgesinden gelmişlerdir. Soyadları: KAYA,DURMAZ,GÜL,ÇELİK,YÜREKLİ, YURDAKUL’dur 70 İle 80 hanedirler .

ATCILAR AİLESİ ( MOLE sör SUER) Adıyaman besni kahta ve menzil aşiretlerinden gelme hala orada varlıklarını sürdüren en büyük aşiretlerden plan REŞVAN aşireti mensublarıdır. köyümüzden 30 ila 35 hanedir.

AMED AİLESİ (MOLE ADO): Diyarbakır’dan Gelme. Soyadları: ÖZGEN, KURNAZ’dır. 60 İle 70 Hanedirler.

BALTA AİLESİ (MOLE BELTE): Adıyaman Besni Kazasından gelmişlerdir. Soyadları: KOÇ, ESEN, ÖZBEK, ’dir. 15 İle 20 Hanedirler

BALIKÇI AİLESİ (MOLE HASAN AĞA): Soyadları: BALIKÇI’dır. 25 ile 30 Hane Arasındadır.

HOCALAR AİLESİ .ATCILAR AİLESİ ( MOLE sör SUER) Adıyaman besni kahta ve menzil aşiretlerinden gelme hala orada varlıklarını sürdüren en büyük aşiretlerden plan REŞVAN aşireti mensublarıdır. köyümüzden 30 ila 35 hanedir.

ÇAĞLAR AİLESİ (MOLE AMO): Ağrı Eleşkirt’ten Göçetmişler. Soyadları ÇAĞLAR’dır.

İBRAHİM AİLESİ (MOLE GAVRE): Soyadları UTANÇ, AYDIN ve İŞLEK’tir.

ÖMER AİLESİ (MOLE ÖME): Adıyaman Gölbaşı’ndan Göçetmişler. Soyadları ÖZTÜRK’tür.

TOPAL AİLESİ (MOLE GORE): Soyadları TOPAL’dır.

BAKO AİLESİ (MOLE BAKO): Soyadları EMEKTAR, UZUNER, ÖLÇER ve BİLİCİ’dir. Yaklaşık 20 hanedirler.

BATTAL AİLESİ (MOLE BETTEL): Soyadları BATUR’dur.

YIKILMAZ AİLESİ (MOLE TORİ): Soyadları YIKILMAZ ve YÜKSEL’dir. Yaklaşık 20 hanedir.

YETİK AİLESİ (MOLE OMME): Soyadları YETİK’tir.

İZZET AİLESİ (MOLE MOMİ BOCCHE ): Soyadları ÇEVİK’tir. Yaklaşık 20 hanedirler.

KERŞE AİLESİ (MOLE KERŞE) : Soyadları ÜNAL, YILMAZ ve KAYMAZ’dır. 15 ile 20 hane Arasındadırlar.

MOLE SUFİ (MOLE İSKO): Soyadları ÇOBAN’dır. 10 il 20 Hanedirler.

HASO AİLESİ (MOLE HASO): Soyadları DEMİR’dir. 15 ile 20 Hanedirler.

HAMİ TOSE AİLESİ (MOLE HAMİ TOSE) : Soyadları COŞKUN, DEĞERCAN, DÖNMEZ ve TÜMTÜRK’tür. 15 ile 20 Hanedirler.

GENCE AİLESİ (MOLE GENCE): Soyadları GÜVEN’dir.

HASOTİ AİLESİ (MOLE HASOTİ): Soyadları DEĞERCAN ve ÖNDEŞ’tir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve ,hayvancılığa yurt dışında çalışan işçilere dayalıdır. Market, Kırahathane,İnternet Cafe ve Erkek Berber Salonu bulunmaktadır. Köy dışında birçok esnaf, iş adamı,ibürokrat ve meslek sahibi yetiştirmiştir.

SİVİL ÖRGÜTLER ve SİYASİ SONUÇLAR[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Mahallede Ayrıca Avrupa'da Faliyet Gösteren Euro Kerpiç Derneği ve Türkiye'de Faliyet Gösteren Kerpiçköyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği ve Kerpiçköyü Tarım Kredi Kooperatifi vardır .

Seçildikleri Yıllara Göre Köy Muhtarları :

2014- Ömer KAYA

2009 - Ömer KAYA

2004 - Cemal Ölçer

1999 - Cemal Ölçer

1994 - Cemal Ölçer

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Çıkan Sonuçlara Göre Sıralama

1. Parti: ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ( AK Parti)'''''

2. Parti: ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ( AK Parti)

3. Parti: ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ( AK Parti)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. (381 öğrencisi var.) Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı faal değildir. Mahalleye ulaşımı sağlayan 6 yolun 1'i anayol(tam teşekkülü asfalt yol),3'ü asfalt köy yolu ve 2'si toprak yol olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır Mahallede ADSL Kullanımıda Bulunmaktadır. SORUNLAR:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]