Kerli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kerli Kõiv
Kerli Kõiv, 2012
Genel bilgiler
Doğum adıKerli Kõiv
Doğum7 Şubat 1987 (37 yaşında)
Estonya
Başladığı yerEstonya Elva, Tartumaa, Estonya
TarzlarAlternative rock, pop, indie pop
MesleklerMüzisyen
Etkin yıllar2002-günümüz
Müzik şirketiIsland Def Jam
İlişkili hareketlerLove Is Dead
Resmî sitekerlimusic.com

Kerli Kõiv, ya da daha bilinen sahne adıyla Kerli (d. 7 Şubat 1987), Eston pop müzik sanatçısıdır. Kariyerindeki en büyük adımı 2004 Eurolaul yarışmasındaki sahne şovuyla atmıştır. "Beautiful Inside" adlı şarkıyla katıldığı yarışmadan 3,638 puan alarak Neiokõsõ'nın ardından ikinci olmuştur.

Kerli, aynı zamanda 2003 yılında İsveç'te düzenlenen "Melodifestivalen" adlı yarışmada da yarı finallerde yedinci olmuştur.

2006 yılında Island Def Jam ile bir kontrat imzalayıp 10 Haziran 2008 tarihinde yayınlanan "Love Is Dead" (Aşk Ölüdür) adlı albümü üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Kerli, günümüzde hâlen dünyanın dört bir yanında hayranları olan başarılı bir sanatçıdır. Beyaza yakın saçları, gözlerinin ve dudağının altındaki piercingleri ile dikkat çeken bir tarzı olan Kerli, en iyi çıkışlarından birini "Walking On Air" (Havada Yürümek) adlı şarkısıyla yapmıştır. Diğer önemli eserlerinden bazıları "She's In Parties" (O Partilerde) adlı şarkısı ve "Love Is Dead" adlı ilk single çalışması olarak gösterilebilir.

Kişisel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerli'nin sağ ön kolunda iki dövmesi vardır. Birisi "Her günü son gününüzmüş gibi yaşayın" sözünü temsil eden bir kelebek, diğer dövmesi de Latince "Amicus Humani Generis" şeklinde yazılan Kerli'nin "İnsan ırkına bir arkadaş" şeklinde çevirdiği dövmedir. Sol ön kolunda yine latince "Agnus Dei" şeklinde yazılan Kerli'nin "Allah'ın bir kulu" şeklinde çevirdiği bir dövme vardır. Sağ ayağında kalbini kıran bir kişinin adının baş harfi olduğu bilinen "E" harfli dövmesi vardır.

Kerli hiçbir dine inanmıyor ve kendini şu şekilde etiketliyor, Reenkarnasyon'a inanıyor (başka bir adıyla ölümden sonra yeniden dirilme), Perilerin varlığına inanıyor (onları hayatında büyük bir unsur olarak belirtti). Melek ve iblislere, (bir keresinde onları iç ışıktan bir yansıma ve iç karanlık olarak ifade etmişti. Bunun dışında Love is Dead'de Koruyucu Melekler'e altı çizili teşekkürler vardır.Melek kartları taşıyarak Meleklerin varlığını hissettiğini belirtmiştir.

Bipolar bozuklukları vardı ve 17 yaşındayken yetişme sıkıntılarından dolayı intihara kalkıştı. Şimdi, yetişme şeklinin onu daha güçlü kıldığını ve onu seven çocuklar için hayatta olduğunu, hayatta olmaktan mutlu olduğunu söylüyor. Hayatı güzel ve az bulunan bir hediye şeklinde tanımlıyor. Kerli, hayranlarıyla yaptığı bir canlı chat'de 17 yaşındayken aldığı ilaçların kendisini depresif yaptığı ve uyanıkken çok acı çektiği konusunda doktoruyla adam akıllı konuşmak istediğini söyledi. Kerli, 17 yaşında ve evde yalnızken güneş ışığının girmesini önlemek için tüm pencereleri siyah havluyla kaplamış ve kendine zarar vermeye, paslı makasla kollarını kesmeye başlamış. Bunu ölmek istediği için yaptığını dışarıdan hiçbir acı hissetmediğini çünkü içindeki acının fiziksel acıdan daha güçlü olduğunu söylemiş.

Şu anda Los Angeles, Kaliforniya'da yaşıyor.

Genel İmajı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kerli genellikle üzerinde ve yüz çevresinde "bütünlük, sevgi, birlik" terimlerini ifade eden 3 nokta taşır. Ve bu 3 terimi ifade eden bir hayran kitlesine sahiptir. Ay çocukları (orijinal adıyla Moonchildren) 2006 yılında Kerli ile resmileşmiş hayran kitlesidir. Kerli sansüre tamamen karşıdır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler

  • 2007: Kerli (EP)
  • 2008: Love Is Dead

Tekliler

  • 2008: Love Is Dead
  • 2008: Walking on Air
  • 2009: Creepshow
  • 2009: Fragile
  • 2010: Tea Party
  • 2011: Army Of Love
  • 2012: Zero Gravity

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]