Kenos Aroi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kenos Aroi ya da Kenas Aroi (d. 17 Nisan 1942 - ö. 22 Ocak 1991 [1] ), Naurulu siyasetçi. Aroi, Büyük Okyanus'ta Mikronezya ada öbeği içerisinde yer alan Nauru'da 1989 yılında kısa bir dönem devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Aroi, eski başkan Kennan Adeang hükûmetinde Maliye Bakanı olarak görev yapmıştır. Başkanlığından önce Aroi, NPC başkanıydı. Adeang'ın desteği ve DeRoburt'a karşı yaptırdığı Güven oylaması ile Aroi, 17 Ağustos 1989 tarihinde devlet başkanlığı makamına seçildi. Aroi, Adeang'ı kabinesine Maliye Bakanı olarak aldı.

Aroi başkan seçilmesinden üç ay sonra geçirdiği felç nedeniyle görevini 12 Aralık 1989'da bırakmak durumunda kalmıştır. Aroi'nin ardından müttefiki Bernard Dowiyogo, halefi olarak makama gelmiştir.

Avustralya hükümetinin kaynaklarına göre Kenos Aroi, Hammer DeRoburt'un reddettiği ancak biyolojik olarak tespit edilen oğluydu. Kızı Millicent Aroi, besteci ve ülkesinin Fiji büyükelçisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Todesnachricht Seite 190" (PDF). 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Temmuz 2020.