İçeriğe atla

Kelt haçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kelt haçı

Kelt haçı, Hristiyan haçı'nın kesişim yerine bir halka eklenmesi ile oluşur.[1] Keltik Hristiyanlık'ın karakteristik sembolüdür, ancak kökeni Hristiyanlık öncesine dayanır.[2]

Halka ile birleştirilmiş haçların Hristiyanlık öncesinden gelen birçok türü bulunur. Sıklıkla güneş haçı olarak adlandırılan bu tür haçlara pagan Kuzeybatı Avrupa'da (İskandinav mitolojisi'nde tanrı Odin'in sembolüdür.) veya Pireneler ve İber Yarımadası'nda rastlanabilir. Ancak Hristiyan haçı ile ortak bir köken ya da bağlantıya dair bir kanıt yoktur. Günümüzdeki keltlerce güçlü tanrıça Bridgit ile bağdaştırılır. Ayrıca Kelt'lerin doğaüstücülüğe büyük bir katkısı olan tarot kartlarında, Kelt Hacı Açılımı bulunur.[kaynak belirtilmeli]

Beyaz üstünlükçülüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde bu haç bazı beyaz üstünlükçüler tarafından kullanılmaktadır,[3] nedeni ise bu sembolün norveçteki nazi destekçileri tarafından'da bir süre kullanılmış olması ve daha yakın tarihlerde neo naziler tarafındanda kullanılmasıdır, Irkçı Stormfront sitesinin logosununda bir kısmında yer alır. Irkçıların kullandığı haç genellikle daire yerine kare kullanır. Bu tür bir kullanım, Kültürel yağmacılık olarak görülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Louth, Andrew (1989). The history of the church from Christ to Constantine. Londra: Oxford University Press. ISBN 978-0140445350. 
  2. ^ Rogerson, J. W. (2006). The Oxford handbook of biblical studies. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199237777. 
  3. ^ "A Look at Racist Skinhead Symbols and Tattoos". Southern Poverty Law Center (İngilizce). 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2020.