Kavaklı, Şuhut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kavaklı Köyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavaklı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Şuhut
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 541
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03800

Kavaklı, Afyonkarahisar ilinin Şuhut ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavaklı Köyü, Afyonkarahisar ilinin Şuhut ilçesine bağlı bir köydür. Köy'ün Afyonkarahisar'a uzaklığı 36 Km., Şuhut ilçesine uzaklığı 7 Km.'dir. Eski adı İsirli olan köyün adı daha sonra Kavaklı olarak değişmiştir. Kavaklı Köyü Şuhut ve çevresinde daha çok yetiştirdiği hafızlarla tanınmıştır. Köyde faal durumda 1 ilköğretim okulu ve sağlık ocağı mevcuttur. Son nüfus sayımında yerleşik nüfus 510 çıkmıştır. Nüfusun 247'ü erkek 254'ü kadındır. Ekonomik durum genellikle önceden halı dokumacılığı, hayvancılık, sebzecilik, taş ocakları ve yevmiyeli inşaat işçiliğine dayalıdır. Köy halkının %99'luk kısmı okuma-yazma bilmektedir. Birçok kamu görevlisinin de yetiştiği Kavaklı'da Sosyal yapı ve genel yaşam düzeyi iyi durumdadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavaklı Köyü, konum tipi olarak merkez bir köydür. Köyün nüfusu 2006 yılı itibarı ile 641 kişidir.Son 10-15 yılda köy çok yoğun bir şekilde dışarı göç vermiştir. Birçok insan Denizli, İzmir, Aydın, İstanbul vb. yerlere çalışma ve görev nedeniyle göç etmiştir. Bu göç, köy nüfusunun önemli ölçüde azalmasına sebep olmuştur. köyde kız isteme; ilk önce gençler birbirleriyle konuşurlar, daha sonra erkek tarafı kız tarafına kızın yakınları tarafından ve kızın ailesi ile samimi olan bir kişi tarafından "Kızı istemeye geleceğiz" diye haber gönderirler. Bir gece sonra da erkek tarafı kızı istemeye gider. Kız tarafının uygun görmesi neticesinde aynı akşam "Söz Kesme" yapılarak kahveler içilir ve kız ailesinin ellerini öpülür. Daha sonra hep birlikte bir gün karaşlaştırılır ve çeyiz için alışverişe gidilir. Her iki tarafta da çeyiz gösterilir. Bundan sonra kendi aralarında nişan gerçekleşir, düğün günü kararlaştırılır. Düğünde kına gecesi eğlenceleri bayanlar için kız evinin önünde veya kız tarafının belirlediği bir yerde, erkekler için çoğunlukla köy meydanında veya erkek tarafının evi önünde yapılır. Düğünler genellikle Pazartesi, Perşembe ve Pazar günleri yapılır ama çoğunlukla Cuma gününden başlayıp Pazar günü sona eren zaman dilimleri tercih edilir. Cumartesi günü Resmi, Pazar sabahı ise Dini nikah işlemi tamamlanır. Pazar günü Öğle namazından sonra köy meydanında Damat Giydirme merasiminden sonra gelin arç konvoyuyla kız evinden alınarak Erkek tarafının evine getirilir ve sonrasında düğün yemeği yenir. Yatsı namazından sonra Damat gelin evine alınınca düğün merasimi fiili olarak noktalanmış olur. Kavaklı Köyü halkı, dini hassasiyetleri kuvvetli bir topluluk yapısına sahiptirler. Vatan,Millet,Din sevgisini yoğun olarak yaşarlar. Önemli günlerde, bayramlarda ve tatillerde köy dışında yaşayan hemşerilerin köye gelmesiyle birlikte oluşan yoğunluk hemen göze çarpar.

Coğrafi Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kavaklı Köyü, AfyonkarahisarSandıklı ilçesine bağlayan yol üzerindedir. 1250 metre rakımda bulunmaktadır. Köyün arazi yapısı ve sulama imkanları yetersiz olduğundan tarım ürünlerinin %90 a yakınını buğday, haşhaş ve pancar dan oluşturmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, İç Anadolu Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar ilinin Konya istikametinden çıkışındaki kavşaktan Şuhut tarafına sapılır. Karayolu direkt takip edildiği zaman, önce Şuhut ilçesine varılır ve Şuhut-Dinar güzergahının çıkış yolu üzerinde Kavaklı Köyü istikametinden devam edilerek 7 Km. sonra Kavaklı Köyüne ulaşılır. Köye ulaşım kolaydır. Bursalıların Köşe diye tabir edilen yerden geçen Köy Minibüslerinin yanı sıra yine aynı yol üzerinde bulunan Aydın köyü, Tekke köyü ve Başören köyü minibüsleri ile köye ulaşım mümkündür.

569

Yıllara göre köy nüfus verileri
(2010) 569
2010 641
2010 725

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde anaokulu ve ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır.Köy içi yolları parke taşı ile döşelidir. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. (Bilgiler Mehmet TAŞKALE tarafından eklenmiştir)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]