Katmandu Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Katmandu Vadisi*
UNESCO Dünya Mirası
Pashupatinathskc.JPG
Pashupatinath Tapınağı, Pashupati'ye adanmıştır.
Resmî adı Katmandu Vadisi
Ülke    Nepal
Tür Kültürel
Kriter iii, iv, vi
Referans 121
Bölge** Asya-Pasifik
Tescil bilgisi
Tescil 1979 (3. Oturum)
Uzatma 2006
Tehlike 2003 — 2007

Nepal'de bulunan Katmandu Vadisi (Nepalce: काठमाडौं उपत्यका Newar Dili: स्वनिगः, नेपाः गाः), Asya'nın eski uygarlıklarının kesiştiği noktada bulunmaktadır ve Hindular ve Budistler için çeşitli hac alanları da dahil olmak üzere en az 130 önemli anıt içermektedir. Vadide yedi dünya Mirası alanı vardır.[1]

Tarihsel olarak vadi ve bitişik alanlar, Nepal Mandala olarak bilinen bir konfederasyondan oluşuyordu. 15. yüzyıla kadar iki ana başkent olan Katmandu ve Lalitpur (Patan) belirlenene kadar başkent Bhaktapur'du.[2]

Katmandu Vadisi, Nepal'in en gelişkin ve en kalabalık yeridir. Ofislerin ve genel merkezlerin çoğunluğu vadide yer almakta ve Nepal'in ekonomik merkezi konumundadır. Benzersiz mimarisi ve Nepal'de en çok sayıda jatrayı (sokak şenlikleri) içeren zengin kültürü nedeniyle turistler için popülerdir. Vadinin kendisi, İngiliz tarihçilerince "Nepal Proper" olarak anılmıştır.

Katmandu Vadisi 2015'te, Nisan 2015 Nepal depreminden büyük ölçüde etkilendi.[3] Deprem binlerce ölüme ve birçok yapının yıkılmasına neden oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://whc.unesco.org/en/list/121
  2. ^ Slusser, Mary (1982). Nepal Mandala: A Cultural Study of the Kathmandu Valley. Princeton University. 978-0-691-03128-6. Sayfa vii.
  3. ^ "Nepal Disaster Risk Reduction Portal". Government of Nepal. 6 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2015.