Katıl, ya da öl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Join, or Die" by Benjamin Franklin was recycled to encourage the former colonies to unite against British rule
Benjamin Franklin'in "katıl ya da öl" çalışması kolonileri Büyük Britanya'ya karşı birleşmeye teşvik etmiştir.

"Katıl ya da öl" Benjamin Franklin tarafından yapılmış bir politik karikatürdür ve ilk defa kendi gazetesi olan Pennsylvania Gazette'de 9 Mayıs 1754'te yayımlanmıştır.[1] Resim 8'e bölünmüş bir yılanı gösteren bir ksilografidir, ksilografide yılanın 8 parçası On Üç Koloni'nin 8'ini temsil etmektedir. Yeni İngiltere 4 koloni olarak değil, tek bir koloni olarak gösterilmiştir. Ayrıca Delaware Kolonisi (o zaman Pennsylvania'nın bir parçasıydı) ve Georgia Kolonisi birleşik gösterilmiştir.[2] O zamanın Büyük Britanya'sının sahip olduğu kuzey kolonileri, Nova Scotia Kolonisi ve Newfoundland Kolonisi diğer Amerika kıtasındaki ve adalarındaki koloniler gibi gösterilmemiştir. Karikatür Yedi Yıl Savaşı'nın Kuzey Amerika Cephesinde kolonilerin Büyük Britanya ile birlikte hareket edip Fransız ve Kızılderilileri yenmesi gerektiğini sembolize etmek için kullanılmıştır. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında özgürlüğün sembolü olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Join, or Die". Pennsylvania Gazette. Philadelphia. May 9, 1754. s. 2. Erişim tarihi: January 19, 2014.  Open Access logo PLoS transparent.svg
  2. ^ "Join or Die Snake Historical Flag". Flags Unlimited. 26 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: May 13, 2011.