Gadsden bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gadsden bayrağı
Gadsden flag.svg
Ayrıntılar
Kabul tarihi 1778
Tasarlayan Christopher Gadsden

Gadsden bayrağı, sarı arka planda saldırıya hazır bir çizgili çıngıraklı yılanının tasvir edildiği tarihi bir Amerikan bayrağıdır. Çıngıraklı yılanın altına "DONT TREAD ON ME" (Türkçe: Üzerime basma) cümlesi yerleştirilmiştir. 1775'te Amerikan Devrimi sırasında Amerikalı general ve politikacı Christopher Gadsden (1724-1805) tarafından tasarlanan bayrak, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Kolordusu'nun öncülü olan Continental Marines tarafından Moultrie bayrağı ile birlikte kullanılmıştır.

Modern kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk bayraklarından biri olarak kabul edilen bayrak daha sonra günümüzdeki yıldızlı ve çizgili bayrağın öncülleri ile değiştirildi. Devrimden bu yana bayrak yeniden diriliştedir ve Amerikan vatanseverliğinin, hükümetle anlaşmazlığın veya sivil özgürlüklere desteğin bir sembolü olarak görülür.

Gadsden bayrağı, bazı eyelatlerde yaygınca plakalarda görülebilir haline gelmiştir.

1970'lerden beri bayrak ABD'deki liberteryen hareket ile büyük oranda ilişkilendirilmektedir. Metallica ve ABD milli futbol takımı da bayrağı kullanmışlardır.[1]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Why Was Chris Pratt Wearing A Gadsden Flag? 'Avengers' Star Gets Conservative Support After T-Shirt Sparks Controversy". Newsweek. 17 Temmuz 2019. 15 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2019.