Karl Ullrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Karl Ullrich
Doğum 1 Aralık 1910(1910-12-01)
Saargemünd, Alman İmparatorluğu
Ölüm 8 Mayıs 1996 (85 yaşında)
Bad Reichenhall, Almanya
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1934-1945
Rütbesi SS-Oberführer
Komuta ettiği 3. SS Panzer Tümeni "Totenkopf"
5. SS Panzer Tümeni "Wiking"
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları Meşe Yaprağı ilaveli Şövalye Demir Haçı Demir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Sudetenland Medal Bar.PNG Anschluss Medal Bar.PNG DEU Ostmedaille BAR.svg

Karl Ullrich (d. 1910 - ö. 1996), II. Dünya Savaşı'nda meşe yaprağı ilaveli şövalye demir haçı madalyası ile ödüllendirilen Waffen-SS mensubu Oberführer idi.

Ullrich makine mühendisliğini bitirdikten sonra SS-VT birliğinin SS keşif taburuna katıldı. Subay olarak görevlendirildi ve bir yıl kadar sonra SS-Verfügungstruppe'nin SS keşif taburunun 3. bölüğünün komutanı oldu. Fransa savaşında gösterdiği cesaretten dolayı 1. ve 2. sınıf Demir haç madalyası aldı. Daha sonra 1941'de Doğu Cephesi'nde Totenkopf birliğine gönderildi. Şubat 1942'de Demyansk Kuşatması sırasında gösterdiği cesaret ve liderlik vasfıyla şövalye demir haçı madalyası ile ödüllendirildi. Ekim 1944'te 6. SS Panzergrenadier Alayı Theodor Eicke'nin komutanı olarak atanan Ullrich burada gösterdiği komutanlık başarısı sebebiyle meşe yaprağı ilaveli şövalye demir haçı madalyasıyla ödüllendirildi. Standartenführer rütbesine terfi ederek 5. SS Panzer Tümeni "Wiking" komutanı oldu. II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Oberführer rütbesine terfi etti ve Mayıs 1945'te Ruslara teslim oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]