İçeriğe atla

Karl Bitter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl Bitter, 1907

Karl Theodore Francis Bitter (6 Aralık 1867, Rudolfsheim-Fünfhaus, Viyana – 9 Nisan 1915, New York), Avusturyalı-Amerikalı heykeltıraş, en çok mimari heykelleri, anıtları ve konutsal eserleri ile tanınır.

Yaşam öyküsü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitter, Viyana'da doğdu ve eğitimini tamamladı. İlk eğitimini uygulamalı sanatlar için kurulmuş imparatorluk okulu olan Kunstgewerbeschule'de yaptıktan sonra güzel sanatlar okulu olan Kunstakademie'ye gitti. Mezun olduktan sonra bir mimari heykeltıraşın yanına çırak olarak girdi. Bu dönem Viyana'da Ringstraße'nin inşasına başlandığı ve çok sayıda dekoratif binaların yapıldığı dönemdir. Ordudan ayrıldıktan sonra 1889 yılında ABD'ye göç etti. Avusturya'ya ancak çok uzun yıllar sonra geri dönebildi.

Karl Bitter, 1905

ABD'ye gelişinden kısa bir süre sonra, New York'un zenginleri ve ünlülerinin mimari olan Richard Morris Hunt tarafından kısa sürede keşfedildi. 1893'te Şikago'da Kolomb Dünya Fuarı'nda heykeltıraş olarak ve 1901 yılında Buffalo'da Panamerikan Sergisi'nde direktör olarak çalıştı. Bitter olağanüstü organizasyon yeteneği sayesinde St. Louis St.Louis Sergisi'nde heykel programının başına atandı. Burada Lee Lawrie, onun yol göstermesi ile çalıştı. Yine 1915'te San Fransisko'da yapılan Panama-Pasifik Sergisinin heykel programının başına atandı. 1906/1907 yılları arasında Ulusal Heykel Derneği'ne başkanlık yaptı.

Her ne kadar Bitter Klasik/Natüralist tarz ile ortaya çıkmışsa da giderek heykele daha modern bir tarzda yaklaşıyordu. Buffalo ve St. Louis'de yaptığı eserlerin çoğunluğu doğadan alegorik heykellerdir. Bu eğiliminin onu nereye götürebileceği bilinememiştir çünkü 1915 yılında trajik bir trafik kazası sonucu ölmüştür. New York'ta opera çıkışında kaldırımda yürürken, kaldırıma çıkan bir arabanın çarpması sonucu ölmüştür.

O zamanın birçok heykeltıraşı ve ressamı gibi, Bitter'da sıkça tarihin ilk "süper modeli" olan Audrey Munson'ı model olarak kullanmıştır. Bitter'ın oğlu 1902 yılında doğan oğlu Francis Bitter tanınmış bir fizikçi olmuştur.

Mimari heykeller

[değiştir | kaynağı değiştir]
East doors and tympanum (1891), Trinity Church, New York

Anıtlar ve diğer eserleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Minnesota, Minneapolis'te Thomas Lowry heykelinin yakından görünüşü.
Andrew White heykeli (Cornell)