Alexander Stirling Calder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alexander Stirling Calder
Genel bilgiler
Doğum 11 Ocak 1870(1870-01-11)
Ölüm 7 Ocak 1945 (74 yaşında)
Uyruk ABD
Alanı Heykel
Sanat eğitimi Pennsylvania Academy of Fine Arts

Alexander Stirling Calder (d. 11 Ocak 1870 - ö. 7 Ocak 1945) ABD'li heykeltıraş. Philadelphia, Pennsylvania'da doğdu. Heykeltıraş Alexander Milne Calder'ın oğlu ve Alexander (Sandy) Calder'ın babasıdır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında 16 yaşında iken, Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim almaya başladı. Burada ünlü Thomas Eakins'in altında çalışmaya başladı. Heykeltıraş olarak ilk çalışması sonraki yıl, Philadelphia City Hall üzerine kapsamlı heykel programı üreten babasına asistanlık yapmak oldu. 1890 yılında, Calder, Paris'e gitti. Burada, Academie Julian'da Henri Michel Chapu'nun altında çalıştı. Ardından, Alexandre Falguière atölyesine katılacağı Ecole des Beaux-Arts'a kabul edildi. 1902 yılında Philadelphia geri döndü. Calder, ciddi bir heykeltıraş olarak kariyerine başladı. Calder kariyeri boyunca sık sık bir öğretmen olarak da görev aldı. Philadelphia'da Pennsylvania Academy of the Fine Arts ile Pennsylvania Museum School of Industrial Art, NYC'de National Academy of Design ile Art Students League of New York, öğretmenlik yaptığı yerler oldu.

1912 yılında, Calder, Karl Bitter ile birlikte 1915'de San Francisco'Daki Panama-Pacific Exposition'un heykel programı başkanı oldu. 1945 yılında, kunduracı göğsü sebebiyle öldü.

Pennsylvania'daki Batı Laurel Hill mezarlığında gömülüdür.

Önemli çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Charles Henry Lea Memorial Flickr'den.
  2. ^ Asia gatepost Flickr'den.
  3. ^ America gatepost Flickr'den.
  4. ^ Africa gatepost Flickr'den.
  5. ^ Peacock doorway Flickr'den.
  6. ^ doorway Flickr'den.
  7. ^ Lion's Head Fountain Flickr'den.