Karl Baedeker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl Baedeker
Karl Baedeker.jpg
Doğum 3 Ocak 1801(1801-01-03)
Essen, Almanya
Ölüm 4 Ekim 1859 (-66 yaşında)
Koblenz, Almanya
Meslek Yayıncı, Yazar
Milliyet Alman
Dönem 19. yüzyıl
Tür Rehber
Koblenz'deki Karl Baedeker'in mezarı (solda)

Karl Baedeker (3 Kasım 1801 – 4 Ekim 1859), Alman yayımcı ve şirket sahibi. Kurduğu Baedeker şirketi turistler için basılan rehber kitaplara örnek bir standart oluşturmuştur.

Bir matbaacının oğlu olan Karl Baedeker, o dönem Prusya Krallığı'nın içinde bulunan Essen'de doğmuştur. İlk yayımcılık şirketini 1827'de Koblenz'de kuran Baedeker, 1828 yılında yazarı Johann August Klein olan, Rheinreise von Mainz bis Köln (Mainz'den Köln'e Ren Nehri seyahati) başlığı altında gezginler için el kitabı yayımlayan Koblenz'deki bir yayımcıyı (Friedrich Röhling), 1832 yılına şirketinin bünyesine katarak Baedeker seyahat rehberlerinin temelini oluşturmuştur.

Kısa bir süre sonra kırmızı cilt ve yaldızlı harfler, Baedeker'in rehberlerinin alamet-i farikası olmuştur. Rehberin içeriği ise ayrıntıları ve kesinliği sebebiyle ünlü olmaya başlamıştır. Seyahat rehberi Baedeker'in oluşturduğu yeni bir tür olmasa bile (Baedeker, John Murray tarafından başlatılan İngilizce rehber kitaplardan örnek almıştır[1]); ulaşım, konaklama, fiyatlar ve daha birçok ayrıntıyı barındırarak çığır açmıştır. 1844'ten başlayarak, yolculuk yerlerinin kalitesine göre puan verme sistemi oluşturmuştur. Baedeker, özenli çalışmasıyla ünlüdür; örneğin Duomo di Milano'yu ziyareti sırasında, çıktığı her 20 adımda yere bir bezelye tanesi atarak merdivenlerin basamak sayısını doğru hesaplamıştır. Almanca yayımlanan eserleri daha sonradan İngilizce ve Fransızca olarak da yayımlanmaya başlanmıştır.[1]

Baedeker 1859 yılında Koblenz'de ölmüştür ve burada gömülmüştür.

Plymouth Kardeşliği hareketine katılan Karl'ın kuzeni Friedrich Wilhelm Baedeker da (1823–1906) bir gezgindir. Kariyerinin ilk yıllarında profesyonel arayışlar içinde Avustralya'ya yelken açmıştır ve 1866'dan sonra misyonerlik faaliyetlerine katılarak İsveç, Rusya ve Sibirya'ya yolculuk ederek mahkûmlara ve aristokratlara vaaz vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]