Karanfilli Ahmet Güzellemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karanfilli Ahmet Güzellemesi
Yazarı Mustafa Balel
Dili Türkçe
Türü Öykü
Yayınevi Dünya Kitapları
Anadilinde
basım tarihi
2004
ISBN ISBN 975-304-269-8

Karanfilli Ahmet Güzellemesi, Mustafa Balel'in öykü kitabı.

Yakın Plan İlişkiler (Ağlayan Köşkün Martıları, Çini Soba ya da Buruk Bir Kayıp İlanı, Hüznün Öteki Yüzü, Albüm, Kanadı Kırık Gönlüm) ve Eski Defterlerde Solmamış Öyküler (Karanfilli Ahmet Güzellemesi, Mermi Türkülü Gelincik, Tefçi İsmihan) olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Bireyin iç dünyasının derinliklerine inen, insancıl gözlemlerle yüklü öykülerin yazarı Mustafa Balel, Karanfilli Ahmet Güzellemesi’nde aile konusuna, ikili ilişkilerdeki samimiyetsizliğe, sahteliğe neşter vuruyor. Aile içi ilişkileri kopma noktasına gelmiş, aynı çatı altında yaşayan ama kendilerine yabancılaşmış değişik kesimlerden ailelerin dramını, çoğu kez kalabalığın ortasında yalnızlık duygusu yaşayan çocuklarının gözüyle irdeliyor. Bunun yanı sıra 12 Eylül’e adım adım yaklaşan Türkiye’nin çalkantılı yaşamına tanıklıkları da edebiyata taşıyor.

Balel’in lirik anlatımıyla temalarını bir oya gibi işlediği ve karakterlerin yoğun bir kara mizah kattığı öykülerin buluşma noktasını hüzün oluşturuyor. (Arka kapaktan)

Mustafa Balel yaşamımızda artık kanıksar duruma geldiğimiz ve bu yüzden de çoğu kez gözden kaçırdığımız ayrıntıları ustalıkla yakalıyor. Okur, aslında bu kabullenmenin dingin görünüşünün arkasında nasıl çalkantılı bir körleşme süreci yaşandığını kendine sormak zorunda kalıyor... ‘Karanfilli Ahmet Güzellemesi’, yaşamın her renkten bir iz barındıran karmaşık ama yine de görmekten vazgeçemediğimiz resmine dair derin bir çözümleme girişimidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]