Sergey Aksakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sergey Aksakov
Doğum1 Ekim 1791(1791-10-01)
Başkortostan,Ufa
Ölüm12 Mayıs 1859 (67 yaşında)
Moskova, Rusya
Meslekyazar

Sergey Timofeyeviç Aksakov (RusçaСергей Тимофеевич Аксаков; 1 Ekim 1791 - 12 Mayıs 1859), Rus yazar.

Nesnel ve gerçekçi anlatıları ve Rus edebiyatına kazandırdığı anıyla roman karışımı yeni bir türle tanınan romancı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataerkil bir aile ortamında büyüdü; evde, okulda ve o sırada Kazan'da yeni kurulan üniversitede, sözde klasik gelenek doğrultusunda eğitildi. Devlet hizmetine girip yasama komisyonunda çevirmen oldu. 1812 Savaşı'nda milis kuvvetlerine katıldı; 1815'te evlenerek ertesi yıl aile malikânesine çekildi. On yıl taşrada yaşadıktan sonra Moskova'da devlet memurluğuna döndü; edebiyat sansür kurulunda görev yaptı; ardından müfettiş ve kadastro müdürü olarak çalıştı. Bir mirasa konunca 1839'da emekliye ayrıldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksakov'un başarıya ulaşan ilk yapıtı 1834'te yayımlanan Buran'dır (Kar Fırtınası). Nicolas Boileau ve Molière çevirileri, sıradan şiirler vetiyatro kon usunda makalelerden oluşan önceki yazıları, modası geçmiş bir edebiyat beğenisini yansıtır. Sertfik günlerindeki kırsal Rusya'ya duyduğu hayranlıktan romancı Gogol'a duyduğu hayranlıktan esinlenen Aksakov, dedesinin, ana babasının ve kendi çocukluğunun öykülerini romanlaştırarak gerçekçi bir edebiyata yönelmiştir. Bu çabasının ürünü olan Semeynaya Hronika (Bir Ailenin Tarihi; 1856), Vospominaniya (Anımsamalar; 1856) ve Detskiye Godiy Bagrova-vnuka (Bagrav'ın Torununun Çocukluk Yılları; 1858) adlı yapıtları Rus edebiyatının klasikleri arasına girmiştir.

Aksakov epik aile tarihinde kendi geçmişine dönük olsa da, olayları nesnel bir bakışla aktarmış, yapmacıksız bir üslup ve yalın bir dil kullanmıştır. Yapıtın ilginç yönü, Aksakov'un, kesintisiz bir geçmişi çok canlı bir biçimde hatırlatırken gerçeklik ve dolaysızlık yanılsaması yaratabilmesidir. Aksakov'a ününü, kişisel anılar ile roman tekniklerini birleştiren bu yapıtlar kazandırmıştır.

Eserlerinde konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Atıcılık, balıkçılık, avcılık ve kelebek koleksiyonculuğu üzerine de kitaplar yazmış olan Aksakov'un arkadaşı Gogol'a ilişkin anıları, onun karmaşık kişiliği konusunda birinci elden kaynak niteliği taşır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]