Karagöl (Çubuk)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karagöl, Çubuk sayfasından yönlendirildi)

Karagöl. Çubuk ilçesi yakınlarında bir göl. Ankara’ya 74 km Çubuk ilçesine yaklaşık 40 km uzaklıktaki gölün çevresi çam ve dağ kavağı ormanları ile kaplıdır. Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam arasında küçük ve derin bir krater gölüdür. Çevresinde piknik yapılabilecek masalar bulunmaktadır. Tantalos efsanesinde adı geçen Karagöl Yamanlar dağı üzerinde bulunur. Küçük, dairesel ve güzel manzaralı gölün etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir.

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Ankara’ya 68 km uzaklıktadır.Günlük ziyaretçi potansiyeli yaz günlerinde 2000 kişi civarındada iken kış sezonunda 200 kişiye kadar düşmektedir.Saha içerisinde Kır Gazinosu Bekçi Evi, WC, Giriş Kulübesi ve Otopark gibi tesisler bulunmaktadır. Saha İşletmeciliği ihale ile Çubuk Belediyesine devredilmiştir. Sahip olduğu göl manzarası ve doğal yapısıyla yaz, kış günübirlik, piknik ve dinlenme imkânı sunmaktadır.

Göl kenarındaki ormanların içinde kaynak suları vardır. Bu sular çıkış noktasında oldukça soğuktur. Hatta kayaların aralarından çıkan suların suyun son derece soğuk olmasından dolayı Ağustos aylarında dahi donduğu görülür. Tepelerde yaz aylarında bile kara rastlanır.

1402 yılında yapılan Ankara Muharebesi'nde, Osmanlı Devleti Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın orduları burada iskan etmişler ve su ihtiyaçlarını karşılamışlardır (?). Göl içinde yüzmek oldukça tehlikelidir. Ortasındaki şelalenin etkisiyle boğulanlar olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]