Karabasan (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karabasan
Karabasan kapağı.jpg
Karabasan
Yayım bilgileri
Yayımcı Çapa Çizgi Roman Grubu
İlk görünüm 1 Temmuz 2003

Karabasan, 2003 yılında Hakan Tacal (yazar) ve Yıldıray Çınar (çizer) tarafından yaratılan fantastik çizgi roman karakteri. Çapa Çizgi Roman Grubu yaratılarından birisidir.

"Karabasan" çizgi roman serisi, yönetmenliğini ve senaryosunu Özgür Gümüşsoy'un yaptığı, grafik tasarım ve çizimlerini İlker Güneş'in üstlendiği bir Türk çizgi roman serisidir. Seri, birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı Devleti'nin Arap coğrafyasında yaşadıklarını konu alır. İlk yayınlandığı yıl Türkiye'de oldukça ses getiren bir seri olmuştur.

"Kehanet" adlı ilk macerası, Arkabahçe yayıncılık tarafından sınırlı seri olarak dört sayı yayımlandı. (daha sonra cilt haline getirildi.) ilk Türk süperkahramanı olarak duyurularak çeşitli gazete ve dergilere haber oldu. Daha çok fantastik -korku kategorisine girer. İkinci sayı kapağının dünyaca ünlü sanatçı Bill Sienkiewicz tarafından çinilenmesi önemli bir olaydı. Ayrıca ünlü levanten yazar Giovanni Scognamillo bu ilk macerada (kendisinden alınan izinle) bir karakter olarak boy gösterdi.

İlk macerasının basıldığı mini seri, Arkabahçe yayınevinin yaptığı ilk ve tek yerli üretim çizgi roman olması açısından da dikkate değerdir. Kendi senaryosuyla alakası olmayan yeni bir 3D Türk oyunu yapılmaktadır. Kısa bir demo versiyonu için hazırlanmaktadır. Senaryo ve karakterlerin çizgi romanla alakası bulunmamaktadır. İlkumut Oyun Teknolojileri bu işi üstlenmektedir.

Karakterler

Mustafa / Karabasan : Geçmişini hatırlamayan 20'li yaşlarda bir genç. Muskayı aldıktan sonra belli zamanlarda istemsiz olarak Karabasan diye adlandırdıkları varlığa dönüşüyor.

Dilek :İlk macerada(kehanet) sokakta iblislerin saldırısından kaçarken Mustafa ile karşılaşan ve daha sonra onu evinde ağırlayan genç üniversite öğrencisi

Gizem : Dilek'in lise 1'de okuyan kardeşi

Yönetmen : gizli bir yeraltı teşkilatının yöneticisi. Gerçek ismi bilinmiyor.

Sİr Lawrance : ilk maceranın kötü adamı. Arkeoloji profesörü bir İngiliz.

Giovanni Scognomillo : Giovanni Scognomillo

Tarihçe

Mustafa adlı genç bir adamın metafizik bir "apor" olayı (düşten fiziki cisim getirme) sonucu küçükken kaybettiği muskasını tekrar elegeçirir. Bu muska geceleri onun gerçekötesi bir yaratığa dönüşmesine neden olan bir anahtardır. Bu yaratık insan biçiminde karanlık vücudu ve uzun siyah saçları ile Mustafa'yı andırmakla birlikte Mustafa değildir. Halk söylencelerinde Karabasan diye anılan, gece insanların uykularını bölen, onların üzerlerine çıkıp nefes alamayacakları bir baskı uygulayan, karanlık bir imge ile benzeşmesinden dolayı Dilek ve Gizem tarafından bu isim verilmiştir. Karabasan kendini "uykunun sonu" olarak tanıtır.

Özellikleri

Karabasan, akışkan, biçim değiştirebilen bir maddeden oluşmuş (kabusların maddesi), maddeler üzerinde telekinetik gücü olan bir varlıktır. Günah ve suçu hissedebildiği, insanların vicdan dediği kavramın cisimleşen/yoğunlaşan hali olduğu söylenebilir.

Yayımlanan hikâyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kehanet, 4 sayılık mini seriArkabahçe yayıncılık, 2003
  • Ölümün küçük salonu, "strip" dergisi içinde kısa hikâye, Rodeo kitap, 2004
  • Önce Botlarını Bağla, "Tam Macera" dergisinin 2.sayısı içinde kısa hikâye, Kamra yayıncılık, Mayıs 2007

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]