Kara sumru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara sumru
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Laridae
Cins: Chlidonias
Tür: C. niger
İkili adlandırma
Chlidonias niger
Linnaeus, 1758
Dağılımı

Kara sumru (Chlidonias niger), sumrugiller (Sternidae) familyasından bir kuş türü. İsminin, akla getirdiği gibi baskın olarak koyu renk kuş tüyleri vardır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişkinlerin büyüklükleri 25 cm, kanat açıklıkları 61 cm, ağırlıkları ise 62 gr civarındadır. Kısa koyu renk bacakları ve bir kısa, 27–28 mm ölçülen neredeyse zayıf-görülen siyah gagaları vardır. Gaga uzun, incedir. Koyu gri bir arkaları, beyaz bir alınla siyah başları, boyunları (ara sıra erişkinde griyle kaplanır) ve karınları, siyah veya siyahımsı-kahverengi başlık ve hafif bir kahverengimsi-gri 'kare' kuyrukları vardır. Yüz beyazdır. Gözün önünde büyük karanlık üç köşeli bir yama vardır ve yavrular göze çarpan bir beyaz renktir.

C.n. surinamensis olan Kuzey Amerikalı form, bütün kuş tüyü olarak Avrupalı formdan ayırt edilebilirdir ve bazıları tarafından ayrı bir tür olarak düşünülürler.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme habitatları, Kanada'nın çoğunun karşısında tatlısu bataklıkları, kuzey Birleşik Devletler ve Avrupa ve batı Asya'nın büyük kısmıdır. Bataklık içinde yüzen bitki topluluklarına veya suya oldukça yakın olan yerlere, yaptıkları yuvalarına 2 ila 4 arası yumurta bırakıp, üzerine yatarlar.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerikalı kara sumrular, kuzey Güney Amerika'nın kıyılarına bazıları açık okyanusa göç eder. Eski Dünya kuşları kışı Afrika'da geçirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]