Kara kuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kara kuğu
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Cygnus atratus Running.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae (Ördekgiller)
Alt familya: Anserinae
Oymak: Cygnini
Cins: Cygnus
Tür: C. atratus
Binominal adı
Cygnus atratus
Latham, 1790
Sinonimler

Anas atrata
Chenopis atratus

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Kara kuğu ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Kara kuğu ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Kara kuğu[1] (Cygnus atratus) ördekgiller familyasından Avustralya’nın güneydoğu ve güneybatı bölgelerinde yaşayan bir kuğu türü. [2] Kara kuğu türünün soyu Yeni Zelanda'da avlanma nedeniyle yok olmuştur ancak tekrar canlandırılmaya çalışılmaktadır. Avustralya içinde iklim koşullarına göre düzensiz göçebe bir yaşama sahiptirler.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçarken

Kara kuğuların tüyleri beyaz uçuş tüyleri dışında tamamen siyah renklidir. Gaga parlak kırmızı renklidir ve ucu soluktur. Ayak ve bacaklar grimsi-siyah renklidir. erkekler dişilerden biraz daha iridir ve gagaları daha uzun ve düzdür. Erişkin olmayan kara kuğular grimsi kahverengindedir ve tüylerin uçları soluktur. Erişkin bir kara kuğunun boyu 110-142 cm arasındadır. Ağırlığı 3,7-9 kg arasında, kanat açıklığı da 1,6-2 m arasında değişir. Görece kuğular arasında en uzun boyuna sahiptir. Boyun S şeklinde kıvrıktır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kara kuğu". The world bird database. Avibase. 7 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141107115939/http://avibase.bsc-eoc.org/species.jsp?lang=TR&avibaseid=46B54DB1D4CF50D3. 
  2. ^ "Cygnus atratus". IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2.. BirdLife International 2009. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/100600367/0. Erişim tarihi: 12 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]