Kaptan İbrahim Ağa Camii

Koordinatlar: 41°02′34″K 29°00′11″D / 41.04278°K 29.00306°D / 41.04278; 29.00306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaptan İbrahim Ağa Camii
Harita
Temel bilgiler
KonumBeşiktaş, İstanbul, Türkiye
Koordinatlar41°02′34″K 29°00′11″D / 41.04278°K 29.00306°D / 41.04278; 29.00306
İnançİslam
Mimari
Mimari türCami
Tamamlanma1622
Özellikler
Minare sayısı1

Kaptan İbrahim Ağa Camii, 1622 yılında Kaptan İbrahim Paşa tarafından İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde yaptırılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mescidin ilk şekli fevkânî bir binadır ve yakınında bulunan bostan ve odalar da mescidin vakfındandır. Mescidin minberini sudur-ı eslaf’tan Hacı Mehmet Eşref Paşa hazinedarı Mehmet Ağa yaptırmıştır. Zaman içerisinde yıpranan ve eskiyen mescit 1763 tarihinde Sadrazam Hamid Hamza Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarından öğrenildiği kadarıyla Kaptan İbrahim Ağa Camii’nin yanında bir de mektebi bulunuyordu. Ayrıca mescidin yakınında Sultan II. Mustafa’nın kızı Safiye Sultan’ın hayratı olan suyu çok tatlı bir de çeşmesi vardı.

Cümle kapısı üzerinde yer alan ve 1899 tarihli kitabesine göre Sultan II. Abdülhamid tarafından kâgir duvarlı ve ahşap çatılı olarak yeniden ihya edilmiştir. Minaresi taştandır.

Bugünkü cami Sultan II. Abdülhamid’in yaptırdığı camidir.

Kaptan İbrahim Ağa Camii’ne sokaktan açılan iki kanatlı ahşap bir kapıdan son cemaat yerine girilir. Son cemaat yeri, enlemesine dikdörtgen planlıdır. Kuzey duvarında bulunan üç pencere ile aydınlık almaktadır. Camiye girişte son cemaat yerinin sağ tarafından caminin kadınlar mahfiline çıkılan bir ahşap merdiven ve ayrıca caminin alt bölümüne inilen ayrı bir merdiven vardır. Ayrıca son cemaat yeri girişte sol tarafta bir imam odası bulunmaktadır. Son cemaat yerinden kıble istikametinde açılan iki kanatlı kapıdan ana mekan olan harime girilir. Cami kâgir duvarlı, ahşap, bağdadi tavanlı, ahşap çatılı, üstü kiremit örtülü ve minareli bir yapıdır. Duvarları sade boya, kıble duvarında iki, batı duvarında ise dikdörtgen planlı, ahşap, demir parmaklıklı üç adet pencere bulunmaktadır. Mihrap ve minberi’nin oldukça kaliteli bir işçiliği vardır. Kabartma motiflerin üzeri beyaz boya üzerine altın yaldızlı olan mihrap ve minber işçiliği yapıldığı döneminin bezeme özelliklerini yansıtmaktadır. Vaaz kürsüsü ahşaptan ve sade görünümlüdür. Müezzin mahfili harim’in kuzeybatı köşesinde ahşap parmaklıklarla ayrılmıştır. Ahşap kadınlar mahfili son cemaat yeri ile harimin kuzey kesiminin üzerini kaplamaktadır. Kadınlar mahfili kuzey duvarında bulunan dikdörtgen planlı dört pencere ile aydınlık almakta olup tavanı ahşaptır. Caminin solunda bulunan tek şerefeli minaresi ise taştandır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]