Kapsamlı tarım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayvan gücü ve saban ile ekstansif tarım
İsviçre'de küçük bir tarım alanı

Kapsamlı tarım, yaygın tarım, kaba tarım veya ilkel tarım; alan büyüklüğüne oranla az miktarda insan gücü, gübre ve anaparanın kullanıldığı tarım yöntemidir. Genellikle koyun ve sığır otlatmak için kullanılmakta olup[1] buğday ve arpa yetiştirilmesine de olanak sağlamaktadır. Toprağın yaşı bu tür tarım alanlarında verimin düşmesine neden olmaktadır.[2]

Entansif tarımın her alanda karşıtıdır. Uygulana tarım teknikleri ve yöntemleri basittir, birim alandan ve hayvan başına alınan verim düşüktür. Üretimde geleneksel yöntemler kullanılır[3].

Toprağın ucuz ve bol olduğu, nüfusun fazla olmadığı bölgelerde toprağın iyice işlenmediği ülkelerde yapılan tarım metodudur. Toprak uzun dönem boş bırakılması, nadas uygulaması, fazla toprak işlemeden, gübre atmadan, sulama yapmadan ekim yapılması kaba tarımda görülür[4]. Tohumlar yıllardır kullanıldıklarından verim gücünü kaybetmiştir. Hayvancılıkta et ve süt verimi düşük ırklar kullanılmaya devam edilmektedir. Makine yerine insan emeği ön plandadır. Bu nedenle ürün miktarı ve gelir düşüktür. Geçim tarımı uygulanan bu da yöntem sermaye birikimi sorununu doğurur. Ürettiği ürünün büyük bölümünü ailesine ayırır, ancak zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak kısmını pazara satar[3].

Entansif ve ekstansif tarım alanlarının yapıldığı alanların sınırlarını çizmek pek mümkün değildir. Fakat plantasyon alanları hariç ekstansif tarım genelde sıcak kuşakta, entansif tarımda ılıman kuşakta yaygın olarak uygulanmaktadır[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wadham, Sir Samuel; Wilson, R. Kent & Wood, Joyce (1957) Land Utilization in Australia (3. baskı), Melbourne University Press
  2. ^ Thomas, Tyrone (2000) My Environmental Exposé, Hill of Content, s. 42-50; 0-85572-301-7
  3. ^ a b c DOĞANAY, Hayati; COŞKUN, Ogün (2015). Tarım Coğrafyası (3 bas.). Ankara: PAGEM AKADEMİ. s. 78. ISBN 9786053643432. 
  4. ^ İZBIRAK, Reşat (1992). Coğrafya Terimleri Sözlüğü. İstanbul: Milli Eğitim Basımevi. s. 180. ISBN 975-11-0665-6.