Kappad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kappad, Hint Okyanusunun ünlü sahilidir.

Kappad ya da yerel adıyla Kappakadavu, Portekizli kâşif Vasco da Gama tarafından, Avrupa'dan Hindistan'a giderken, 20 Mayıs 1498 yılında keşfedilen ünlü sahil.

Kappad'ın keşfiyle beraber, Avrupa'dan Hindistan coğrafyasına düzenlenen ilk seferler de başlamış oldu. Bu yer, Avrupalıların, Hindistan'a gidiş ve gelişleri için izlenilecek kalıcı rotayı belirledi. Bu keşif, daha sonralarında ise, İngilizlerin gözetiminde, pek çok Avrupalı tüccarın Doğu Hindistan'daki egemenliğini ve üstünlüğünü sağlayacaktı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasco da Gama'nın bölgeye ayak basması anısına, küçük bir taş anıtta, Vasco da Gama 1498 yılında, Kappakadavu'ya burada indi. yazısı yer almaktadır. 

Vasco da Gama'nın bölgeye ayak basması anısına, küçük bir taş anıtta, Vasco da Gama 1498 yılında, Kappakadavu'ya burada indi. yazısı yer almaktadır. Onun bu seferi, Avrupalılara Malabar Sahili'ndeki ganimetlere ulaşmak için bir geçiş noktası oldu ve Hindistan da yaklaşık 450 yıl boyunca sürecek Avrupa hakimiyetini başlattı. O zamanlarda Malabar'ı yöneten Zamorinler Vasco da Gama'ya sıcak bir karşılamada bulundular. Sonraları Malabar, bolca baharat ve pamuklu bezler üretilen bir yer haline geleceklerdi. Şu anda geniş ve tarihsel etkileri olan sahili ile, Kerala'nın en önemli turistik yerlerden biridir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turizm bakanı Kodiyeri Balakrishnan tarafından yapılan açıklamaya göre, sahile yeni şeyleri kazandıracaklarını ve çalışmalar bittiğinde, Kappad sahilinin, bir kordona ve parka sahip olacağını söyledi. Ayrıca dinlenme odası, restoran ve oturması da bulunacak.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kappad Sahilini güzelleştirme projesi açıklaması