Kaos (film, 2006)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kaos
Chaos
Chaos (2006) filminin alternatif afişi
Yönetmen Tony Giglio
Yapımcı Michael Derbas
Michael A. Pierce
Gavin Wilding
Mark Williams
Senarist Tony Giglio
Oyuncular Jason Statham
Ryan Phillippe
Wesley Snipes
Justine Waddell
Henry Czerny
Müzik Trevor Jones
Görüntü yönetmeni Richard Greatrex
Kurgu Sean Barton
Stüdyo Capitol Films
Dağıtıcı Chaotic Productions
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon/Gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 2006,ABD,Britanya,Kanada
Çıkış tarih(ler)i 7 Nisan 2007 (ABD)
Süre 101 dakika
Dil Ingilizce
Bütçe 20.000.000 $ (tahmini)
Diğer adları Hit & Blast

Chaos (Kaos) 2004 yılında çekilen ve 2006'da gösterime giren, Tony Giglio senaristliğini yaptığı ve yönettiği ABD yapımı Aksiyon/Gerilim filmi. Filmin başrollerinde Jason Statham, Ryan Phillippe ve Wesley Snipes vardır. Film kaos teorisiyle bağlantılıdır ve ilginç sürprizli final sahnesiyle dikkat çekmektedir.

Kısaca konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Quentin Conners Pearl köprüsünde işten atılmışdı. Şimdi ise bir banka soygununun soyguncuları onu isteyince mecburen işe alınır ve ona çok genç bir polis olan Shane Dekkeri ortak olarak verirler ancak bir süre sonra olaylar gittikçe ilginçleşmeye başlayacak ve daha sonra tam bir kaosa dönecektir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Pearl köprüsünde olan bir kaza ve gereksizce rehineyi vurduğu için detektif Quentin Conners (Jason Statham) ve ortağı Jason York açığa alınmışdır.Aradan zaman geçmişdir. Bir gün bir bankanın önüne bir araba gelir ve içerden çıkan adamlar bir anda bankayı soymaya başlarlar. Bankanın içinde terör resmen esmektedir. Bir adam alarma basar fakat sonuç onun ölümüdür. Ardından hemen polisler gelir fakat bunu gören Baş soyguncu (Wesley Snipes) onlardan tek bir istek söyler. Bu isteği yerine getirip onun istediği detektif Quentin Corrensi tekrar işe alırlar ve ona genç bir ortak verirler (Ryan Phillippe). Quentin Connersin gelmesinin sadece baş soyguncunun manyak olduğunu bazı polisler düşünmeye başlar. Hemen içeriyle irtibata geçilmek ister,ve bu arada Conners gördüğünde pek sevmediği yeni genç ortağı Shane Dekkerin babasının bir kahraman olmuş olduğunu söyler.Sonunda baş soyguncuyla irtibat konulur. Conners ve baş soyguncu arasında bir telefon görüşmesi geçer,Dekker ise duyduklarının önemli noktaları not etmektedir. Baş soyguncu kendisini Lorenz diye tanıtır. İçeri girmek için kapılar yüzünden Quentin Conners, elektrikleri kesmeyi tavsiye eder. Tam elektrik kesilip ve ekip içeri girmek isterken banka partlar fakat garip bir nokta, hiçbir şey çalınmamışdır. Garip bir olay olan bu banka soygununu araştırmaya başlarlar fakat Shane Dekkera özellikle Lorenzin bir cümlesi "Bilirsin,kaos bunu emir eder". Shane Lorenzin isminin sahte olduğunu düşünür. Ve Connersa Lorenzin şifreli konuştuğunu söyler. Olay daha büyük boyutlara gittikçe ulaşmaya başlar. Önce ipuçları aranırken, Lorenz arayıp ipuçları topladınızmı diye dalga geçmektedir fakat başka bir nokta daha vardır. Conners ve Dekker olayı araştırırken Conners garip bir bağlantı bulur.İşin en önemli detektiflerinden birininde bu olaya karıştığı öğrenilir ve bu sırada bir soyguncu daha bulunmuşdur. Ağızlarından pek bi şey bulamayan Conners ve Dekker ertesi gün aynı detektifi ölü olarak bulurlar. İçinden gizlice Connersi kıskanan ve bunu şimdiye kadar sadece bir kişinin fark ettiği Yüzbaşı Martin Jenkiz (Henry Czerny) ise hala olanlara ınanamamaktadır. Quentin Conners ve Shane Dekker ardından Lorenzin gerçek isminin Scott Curtis olduğunu öğrenirler. Bir operasyon sonunda Quentin Conners hayatını kaybeder, bu olaya her kes resmen yıkılır. Scott Curtısın ünlü Pearl köprüsünde öldürülen suçlu John Curtisin ağabeyi olduğu ve intikam almak istediği anlaşılsada, ipuçlarını tek başına toplayan Shane Dekker oldukça dikkatlice düşünür ve olayı araştırır, gittikçe ilginç bilgiler bulur. Ve bunlardan ilki oldukça gariptir. Öğrenir ki, ünlü köprü olayında sivilin ölmesinin asıl sorumlusu Quentin Conners değil Jason Yorkmış, ve Jason York hiç beklenmeyen ünlü Lorenzdir.Bunu intikama bağlayan Dekker, Lorenz ya da Curtis veya gerçek ismi Jason Yorku aramaya başlar.
Özellikle Quentinin intikamını almak isteyen Dekker, araştırır ve sürekli ilginç bilgiler öğrenmeye başlar. Ayrıca Jason Yorkun ya da Lorenzin tam 1 milyon dolar parayı çok büyük bir planla çaldığını öğrenir, elektrikler kesildiği zaman onlar bunu planlamışdılar. Shane ise Jasonu en sonunda bulur. Gece zamanında York küçük bir yerden çıkarken Shane silahını Jasona doğru tutar. Jason sürekli şapkamı çıkarıp koyuyorum ve Dekker şapkanı bırakmanı söyleyen olmadı diyerekten bir anda Jason silah çıkarır ve Dekkere ateş eder. Ve Jason bir rehine alınca Shane yine de kendisini kayb etmez ve rehineyi Yorktan kurtarır. Aralarında büyük bir kovalamaca başlar. Shane Jasonu takip etmektedir, Jason ise bir yandan ateş etmektedir. Bir anda Yorkun silahında kurşun biter. Shane kendisinin şansının iyi getirdiğini düşünür ve hemen Jasonun peşine takılır, Jason biranda yok olur ve Shane yine de silahi doğrultarak denizin yanında yürüyerek gider, gider ve hiç beklenmedik bir anda Jason ani bir haraketle Dekkerin sılahını yere atar. Her haraketinden başarılı bir dövüş sanatçısı olduğu görünen Jason Yorkun yanında Shane Dekkerin hiç şansı yoktur, dekkere art arda gelen tekme, yumruk, diz haraketlerinden sonra Dekker biranda yere düşer silahına uzanır ve... Jason Yorku öldürür. Her şey burada biter ama aslında öyle değildir, bir seri katil daha vardır ve oldukça sürpriz isimdir ve Dekker gittikçe bunun kim olduğunu garip bir şekilde araştırır. En sonunda Shane bazı şeyler öğrenir. Kendisi bankadan çalınan paralara vurulan kokuların kokusunu Quentinin verdiği paradan alır, ve en sonunda Shane olayları araştırınca anlar ki elektikler kesildiğinde de bu Jason York ve Quentin Connersin ortak planıydı. Hava alanına yurt dışına kaçmak üzere olan Quentin Connersi yakalamak için giden Shane Dekker ise gecikir. Çünkü artık kendisi ülkeden ayrılmışdır.

Yaş Sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film çok kısa çıplaklık,aksiyon ve dövüş sanatları içerikli şiddet sahneleri yüzünden 12 yaşından küçüklerin yetişkin gözetimi altında izlemesi tavsiye olunmaktadır.Film MPAA tarafından "R" almışdır.

Diğer ülkelerdeki yaş sınırları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Portekiz:12+
 • Azerbaycan:Yetişkin gözetimi.
 • Hollanda:13+
 • Almanya:16+
 • Avusturya:Yetişkin gözetimi.
 • Rusya:7+

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Jason Statham Dedektif Quentin Conners
Ryan Phillippe Dedektif Shane Dekker
Wesley Snipes Curtis Jason "Lorenz" York
Henry Czerny Yüzbaşı Martin Jenkiz
Justine Waddell Dedektif Teddy Galloway
Nicholas Lea Dedektif Vincent Nurano
Jessica Steen Karen Kross
Rob LaBelle Banka Çalışanı
John Cassini Dedektif Bernie Callo
Damon Johnson Brendan Dax
Paul Perri Harry Hume
Keegan Connor Tracy Marnie Rollins
Natassia Malthe Gina Lopez
Ty Olsson Damon Richards
Terry Chen Chris Lei

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aktör ve dövüş sanatçısı Wesley Snipes'in daha sonra video filmlerinde rol almaya başlamasından önceki son filmi.
 • Uzun süre önce çekilmesine rağmen vizyonlara girişi 2 yıl kadar sürmüşdür.
 • Iki ünlü aksiyon oyuncusu Wesley Snipes ve Jason Statham ilk defa bir araya gelmişlerdir fakat bir birilerine karşı dövüş sahneleri yoktur. Ve her ikisi film boyunca bir defa dövüşmektedir.
 • Henry Czerny ve Jason Statham 2006 yılındakı The Pink Panther filmindede bir araya geldiler.
 • Filmin baş rol oyuncuları Jason Statham ve Wesley Snipes'in birlikte iki sahneleri var.

Hatalar[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

 • Banka Soyguncuları (Snipes ve ekibi) bankaya girdikten sonra maskelerini takdılar fakat polisler güvenlik kamerasında onların maskesiz halini bulamadılar.
 • Quentin Conners,Shane Dekker'e "Baban bir kahramandi" dediğinde Dekker ona Evet Öyleydi diye söylüyor fakat filmde Shanenin dudakları oynamıyor.
 • Uyuşturucu dolapları asla hasta dolaplarında olmaz.
 • Filmin başlarında gazetelerden sayfalar gelirken,Victims Family diye bir yazı vardır ki bu bir gramatik hatadır.Çünkü eğer tek birinden bahsediyorsak Victim's veya birçok insan ise Victims' Family olması gerekmez.

Bağlantılı dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmden bir replik "Quincy M.E." (1976)ye göndermeydi.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]