Kaltag, Alaska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaltag (Ggaał Doh)
Kaltag (Ggaał Doh)

Kaltag (Koyukonca Ggaał Doh[1] ) — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde yer alan ve Alaska Atabasklarından Koyukonlarca meskun olan bir şehir. Toplam alanı 70.9 km2 olan yerleşimin nüfusu 2010 yılına göre 190 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'nın orta batısında yer alan arazinin toplam alanı 70.9 km2 dir ve bunun 60.3 km2 kadarı kara, 10.6 km2 kadarı ise sudur.

Yerliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana yerli halk Koyukoncanın Aşağı Koyukonca (Lower Koyukon) şivesini konuşan Kızılderili Alaska Atabasklarıdır. Yerlilerin oranı % 84.35, Beyazlar ise % 12.61 dir.

ANCSA Yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyukon yerlilerinin 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Doyon, Limited yerli bölge şirketine bağlı Gana-a'yoo Limited adlı yerli şirketi vardır. Yerüstü kaynakları köy şirketine, yeraltı kaynakları ise bölge şirketine aittir.

İç Alaska'nın Yukon-Tanana Subregion alt bölgesinde bulunan yerleşimin yerli halkının Kaltag Traditional Council adlı idari yapılanması Tanana Chiefs Conference adlı üst yapılanmaya dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]