Kalem bilgisayar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kalem bilgisayar (ingilizce:Pen computing) klavye, oyun çubuğu veya fare gibi cihazlardan ziyade bir kalem (veya stylus) ve tablet kullanan bir bilgisayar kullanıcı arabirimine atıfta bulunur.[1] Kalem bilgisayar, kablosuz tablet PC'ler, PDA'lar ve GPS alıcıları gibi mobil aygıtların kullanımına atıfta da bulunur. Terim, mobil iletime izin veren herhangi bir ürünün kullanımına atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Böyle bir cihazın göstergesi, klavye, tuş takımı, fare veya dokunmatik yüzey gibi daha geleneksel bir arayüz kullanmak yerine, genellikle bir grafik tableti veya dokunmatik ekran üzerine basmak için kullanılan kalem veya dijital kalemdir.

Tarihsel olarak, kalem hesaplama bir işaretleme aygıtı kullanarak bir kullanıcı arabirimi kullanan bir bilgisayar sistemi ve interaktif kullanıcı girişi için birincil vasıta olarak el yazısı tanıma olarak tanımlanır.

İşaretleme / arama girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablet ve Stylus Kalem, bir fareyi değiştirmek gibi işaretleme aygıtları olarak kullanılır. Bir fare göreli işaretleme aygıtı iken (bir ekranda imleci itmek için fareyi kullanır), tablet mutlak bir işaret aygıtıdır (kalemi imlecin bulunduğu yere yerleştirir).[2]

Bir fare için kalemi ve tableti yerine koyarken dikkate alınması gereken bir dizi insan faktörü vardır. Örneğin, bir kalemle aynı kesin konumu iki kez hedeflemek ya da dokunmak çok zordur; bu nedenle, bir kalemle "çift tıklamayla" işlemleri, fare sisteminden "çift tıklama" girişi bekliyorsa gerçekleştirmek daha zordur. Dokunmatik ekran gibi dokunmaya duyarlı tablet yüzeyinde kalem olarak bir parmak kullanılabilir.[3]

Elyazısı tanıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablet ve kalemi iki modda tableti ve kalemi kullanarak bir klavyeyi veya bir fare ve klavyeyi değiştirmek için kullanılabilir:

  • İşaretleme modu: kalem, yukarıdaki gibi bir işaretleme aygıtı olarak kullanılır.
  • Çevrimiçi El Yazısı tanıma modu: Kalem ile yapılan vuruşlar, konturların veya işaretlerin şekillerini el yazısı karakterleri olarak tanıyan yazılım tarafından "elektronik mürekkep" olarak analiz edilir. Karakterler daha sonra bir klavye gibi sanki metin olarak girilir.

Modlar arasında (işaretleme ve el yazısı tanıma) farklı yöntemlerle farklı sistemler, ör. şunlardır:

  • Işaretleme modu ve el yazısı tanıma modu için tabletin ayrı alanlarına yazarak.
  • Modları değiştirmek için kalemin yanındaki özel bir düğmeye basarak.
  • Işaretleme girdisi olarak metin olarak tanınmayan tüm işaretleri tedavi etmek gibi bağlamlar.
  • Özel bir jest işareti tanıyarak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]