İçeriğe atla

Dijital kalem

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Logitech akıllı kalem

Dijital kalem (veya akıllı kalem) "kalem ve kâğıt" kullanılarak oluşturulan el yazısı analog bilgilerini dijital verilere dönüştürerek çeşitli uygulamalarda kullanılmasına olanak sağlayan bir giriş aygıtıdır.[1] Kullanıcının el yazısı veya fırça vuruşlarını yakalar. Örneğin, yazı verileri sayısallaştırılabilir ve bir bilgisayara yüklenebilir ve monitöründe görüntülenebilir. Veriler daha sonra, dijital kalemin bir metin girişi arayüzü olarak kullanılmasına ve farklı uygulamalarda veya sadece grafik olarak kullanılmasına izin vermek için el yazısı yazılımı (OCR) ile yorumlanabilir.

Dijital kalem genelde daha büyüktür ve kalemden daha fazla özelliğe sahiptir. Dijital kalemler tipik olarak dahili elektronikleri içerir ve dokunmatik hassasiyet, giriş düğmeleri, bellek, veri aktarım yetenekleri yazma ve elektronik silgi gibi özelliklere sahiptir.

Teknoloji grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İvmeölçer tabanlı dijital kalemler, kalemin hareketini ve yazı yüzeyiyle temasını tespit eden bileşenler içerir.
  • N-trig DuoSense Pen ™ gibi aktif kalemler, sinyallerinin bir mobil cihazın dahili sayısallaştırıcısı tarafından toplandığı ve kalem konumu, basınç, düğme presleri ve diğer işlevleri hakkında veri sağlayan kontrolöre iletilen elektronik parçaları içerir.
  • Pozisyona dayalı dijital kalemler yazarken ucu konumunu algılamak için bir tesis kullanır. Bazı modeller, Wacom tarafından popüler hale getirilen grafik tabletlerde ve Wacom's Penabled ™ teknolojisini kullanan tablet bilgisayarlarda bulunabilir.
  • Kamera tabanlı kalemler, Stylus'un yazı yüzeyiyle temas ettiği yerleri (örneğin Anoto teknolojisi kullananlar gibi) tespit etmek için özel dijital kâğıt kullanır.
  • Trackball kalemleri, hareket topunun hareketini algılamak için kalem üzerinde bulunan bir algılayıcı kullanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Akıllı kalem teknolojisi". 6 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]