Kale-i Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kale-i Bala, Rize ilinin, Çamlıhemşin sınırları içinde bulunan tarihi bir kaledir.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine 40 km uzaklıkta Hisarcık Köyü sınırları içerisinde Fırtına Deresi’nin kaynaklarına hakim bir noktada kurulmuştur. Kaynaklarda geçen bir diğer adı ise Varoş Kale’dir. Kale Kaçkarlar'ın iç kısmına geçit veren Başhemşin ve Tatos Geçidi’ne yakındır.

Ilk yapim tarihi konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadir. Iç kale M.S. 6. yüzyilda yeniden inşa edilmiş, 14. yüzyil başlarinda da Cenevizliler tarafından aşaği surlar yapılmıştır. Kale, Osmanli döneminde onarilarak kullanılmış ve bölge'nin Türkleştirilmesinde etkili rol oynamıştır. Kale'nin iç surlari 1,5 m kalınlığındadır ve yarim daire planlı beş kuleye sahiptir. Zamaninda iç kaleden kuzeydogu ve kuzeybatiya uzanan ve denize ulasan aşagi kaleden günümüze bati surlarının bir bölümü ve bazı kuleler kalmistir.

Bu kaleye son olarak 1461 Yılında Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Trabzon Rum İmparatorluğunu fetih etmesiyle Doğu Karadeniz Türkleştirilmek istenmiş ve bu bölgeye Anadolu ve Kafkaslar da yaşayan Türk aileleri yerleştirilmiştir. Bu Türk ailelerinden biri olan [TÜYLÜOĞLU, HAŞILOĞLU, ALBAYRAK] sülaleleri Anadolu da ilk olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Hisarcık Köyün de bulunan Kale-i Bala kalesine yerleşmişdir.

Kalenin surları oldukça haraptır. Duvar işçiliği bakımından Zilkale ile benzerlikler görülür. Kale-i Bala'yı turizme kazandırmak için onarım çalışmalarına başlanmıştır.