Kale-i Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kale-i Bala, Rize ilinin, Çamlıhemşin sınırları içinde bulunan tarihi bir kaledir.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine 40 km uzaklıkta Hisarcık Köyü sınırları içerisinde Fırtına Deresi’nin kaynaklarına hakim bir noktada kurulmuştur. Kaynaklarda geçen bir diğer adı ise Varoş Kale’dir. Kale Kaçkarlar'ın iç kısmına geçit veren Başhemşin ve Tatos Geçidi’ne yakındır.

İlk yapım tarihi konusunda kesin bilgiler bulunmamaktadır. İç kale M.S. 6. yüzyılda yeniden inşa edilmiş, 14. yüzyıl başlarında da Cenevizliler tarafından aşağı surlar yapılmıştır. Kale, Osmanlı döneminde onarılarak kullanılmış ve bölgenin Türkleştirilmesinde etkili rol oynamıştır. Kale'nin iç surları 1,5 m kalınlığındadır ve yarim daire planlı beş kuleye sahiptir. Zamanında iç kaleden kuzeydoğu ve kuzeybatıya uzanan ve denize ulasan aşağı kaleden günümüze bati surlarının bir bölümü ve bazı kuleler kalmıştır.

Bu kaleye son olarak 1461 yılında Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Trabzon Rum İmparatorluğunu fetih etmesiyle Doğu Karadeniz Türkleştirilmek istenmiş ve bu bölgeye Anadolu ve Kafkaslar da yaşayan Türk aileleri yerleştirilmiştir. Bu Türk ailelerinden biri olan [TÜYLÜOĞLU, HAŞILOĞLU, ALBAYRAK] sülaleleri Anadolu da ilk olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Hisarcık Köyün de bulunan Kale-i Bala kalesine yerleşmiştir.

Kalenin surları oldukça haraptır. Duvar işçiliği bakımından Zilkale ile benzerlikler görülür. Kale-i Bala'yı turizme kazandırmak için onarım çalışmalarına başlanmıştır.