Kalabriya lehçesi (Yunanca)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Metro stub.svg Bu maddenin adı Vikipedi için uygun olmayabilir.
Vikipedi kalite standartlarına uygun olan bir adın verilmesine ihtiyaç duyulabilir. Şimdiki adı Vikipedi adlandırma kurallarına uygun olmalıdır, aksi takdirde kabul görmeyebilir. Lütfen tartışma sayfasında devam ediniz.

Yunanca-Calabriaca lehçesi veya Yunanca-Bovesiaca, Grecìa Salentina bölgesinde kullanılan diğer İtalyan Yunanca'sı ağızlarının aksine, Calabira'da kullanılan İtalyan Yunanca'sının bir çeşididir. Sıklıkla her iki dil Italiot yunanca (Katoitaliótika) veya Grecanic veya Griko dili olarak anılırlar, fakat her ikiside farklı gelişim aşamaları geçirmiş farklı dillerdir.

Griko dili konuşan bölgenin haritası Grecìa Salentina ve Bovesia

UNESCO'nun Kırmızı Kitabı'nda [1] Yunanca-Calabrianca'dan tehlikede olan diller bölümünde Grecanic ile beraber bahsedilmiştir. Euromosaic analizi [2] sonucunda Avrupa Birliği'nde azınlıklar tarafından konuşulan tehlikede olan diller kapsamına alınmıştır.

Ethnologue'da [3] Modern Yunanca'nın bir lehçesi olarak bahsedilmektedir. Ethnologue tarafından yapılan sonuç biraz şüphelidir, çünkü bu dilin Ortaçağ Yunancasından (hatta belki Antik Yunancadan) Modern Yunanca'ya olan gelişimi paralel ve ayrı bir gelişimdir bu nedenden Modern Yunanca'nın çocuğundan çok kardeşi durumundadır.

Bir önceki fikri göz önünde bulundurarak, Ortaçağ Bizans Yunanca'sının bir lehçesi olarak görmek, Modern Yunanca'nın bir lehçesi olarak görmekten daha uygundur.

Ancak, Yunanca'nın bu şekli tarihinde hiçbir zaman çok hızlı bir gelişme çağı yaşamamıştır ve sadece günlük konuşma dili olarak kullanılabilmiştir. Yönetim, edebiyat ve dini konularda hiçbir zaman kullanılmamıştır. O yüzden, farklı özellikleri olmasına rağmen, bir dilden çok bir lehçe olarak görmek tam olarak yanlış değildir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ UNESCO Avrupa Raporu
  2. ^ Euromosaic analiz sonucu
  3. ^ Ethnologue