İçeriğe atla

Kahramanlar ve Mezarlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ernesto Sabato'nun ünlü romanı. Orijinal adı:Sobre heroes y thumbas, İlk basımı 1961 yılında Buenos Aires'te yapıldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Martín Castillo yaşam için yolunu bulmaya çalışan Buenos Airesli ondokuz yaşında bir gençtir. Alejandra Vidal Olmos ile tanışır ve ona aşık olur. Alejandro’nun babası Fernando, başkalaşan, alışılmamış biçimde tedirgin eden ”yeni” dünyaya geçişteki “eski”, “koloni sonrası” ve öznel Arjantini temsil eder. Roman, Buenos Aires ve onun insanlarının portresini verir.

Genel çerçeve[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, felsefi ve edebi bir çerçevede, Alejandra'nın tuhaf hikâyesini anlatıyor. Kitapta yazar "Körler Üzerine Soruşturma" bölümünde "roman içinde roman" tekniğini uygulamış

Yazar kitabına iki önsözle başlamış.

"İyi olduğunu umarım..."[1]

Takiben yazar kitabı ilginç kılmak için bir önbilgi eklemiş. Önbilgi bir gazete sayfasındaki polis raporundan alıntı.[2]:İlk araştırmaların ortaya çıkardığına göre Alejandra'nın yatak odası olarak kullandığı eski taraçadaki oda, olaydan önce Alejandra tarafından içerden kilitlenmiştir. (...) Alejandra otuz iki kalibrelik tüfekle babasını dört el ateş ederek öldürmüş ve (kendi) üzerine gaz dökerek yakmıştır. (...)

Bu trajediye bir delilik nöbetinin yol açtığı sanılmaktadır. Ama yeni bir bulgu bu görüşün doğruluğundan kuşku duyulmasına yol açmaktadır. (...). Eğer bu mantık zinciri doğruysa belki de Alejandra'nın tüfekte kalan iki kurşundan biriyle intihar etmek yerine canlı canlı yanmayı seçmesi de açıklanabilir."[3]

Yazınsal önem ve eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar, eleştirmenlerce yeni Dostoyevski olarak tanımlanmaktadır. Realist, fakat sembolizme yakın diline örnek olarak;

"Martin, gözlerini sanki Alejandra'nın ruhunun tanımadığı bir bölümünde gezdirir gibi odada gezdirdi.":[4] Birçok eleştirmen tarafından Sabato’nun baş yapıtı kabul edilen kitap, karanlık ve duygusal imgelerle yüklüdür. Körler Üzerine Soruşturma bölümü Fernando’nun körlük korkusuna çarpık takıntısı Latin Amerka yazınına karabasansı unutulmaz bir katkı sağlar.
Kitabın film hakları John Malkovich tarafından alınmıştır.

Kitabın bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ön bilgi
  • Ejderha ve Prenses
  • Görünmeyen Yüzler
  • Körler Üzerine Soruşturma
  • Bilinmedik Bir Tanrı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kahramanlar ve Mezarlar, Ernesto Sabato, sf:6
  2. ^ La Razon Gazetesi, Buenos Aires, 28 Haziran 1955
  3. ^ Kahramanlar ve Mezarlar, Ernesto Sabato, sf:7
  4. ^ Kahramanlar ve Mezarlar, Ernesto Sabato, sf:38-39