Kahhir 313

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kahir-313
Test edilen bir Kahir 313 uçağı
Test edilen bir Kahir 313 uçağı
Türü Hayalet avcı uçağı
Ulusal köken  İran
Üretici İran Havacılık Endüstrileri Organizasyonu
Durumu Geliştirilme aşamasında

Kahir-313 (Farsçaقاهر-۳۱۳), İran Havacılık Endüstrileri Organizasyonu tarafından hazırlanan İran yapımı bir hayalet avcı uçağı prototipidir. Uçak, İran'ın üçüncü yerli savaş uçağıdır. 2012 yılında çalışmalar başlamış ve 2 Şubat 2013 tarihinde ulusal ve uluslararası basına ve kamuoyuna tanıtıldı.[1]

Uçak hakkında henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır. Uçağın ulusal hava savunmasına destek vermesi amacıyla oluşturulduğu açıklanmıştır. Tanıtım töreninde konuşan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "İran'ın savunma gücü, başka bir ülkeye saldırı için değil, caydırıcılığa yöneliktir" açıklamasında bulunmuştur. İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, "kısa pistte dahi rahatlıkla iniş ve kalkış yapabilen uçağın, kısa sürede bakım ve tamirinin yapılabildiğini" ifade etti. Bunun yanı sıra yerli uzmanlar ve imkânlarla üretilen uçağın, yüksek teknolojik kabiliyetlere sahip olduğunu söylenmiştir. Uçağın bir diğer özelliğinin yüksek saldırı gücü olduğunu kaydedildi.

Birçok bağımsız uzman, uçağın kullanılabilirliği konusunda önemli şüpheler dile getirdiler.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Iran president unveils Qaher-313 indigenous fighter jet". İran: PressTV. 2 Şubat 2013. 3 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2020. 
  2. ^ Soltis, Andy (8 Şubat 2013). "Aviation experts say new Iranian stealth jet is a pathetic hoax that can't even fly". NYPOST.com. 17 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]