Kafkasya Savunması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kafkasya Savunması Madalyası
Defense of the caucasus OBVERSE.jpg
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
Tür Askeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
Gerekçe Bu madalya Kafkasya'nın savunmasına katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım 1 Mayıs 1944
İstatistikler
Toplam Verilişi 870,000
Defcaucasus rib.png

"Kafkasya Savunması Madalyası (Rusça Медаль «За оборону Кавказа»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kafkasya'nın Savunması İçin" Madalyası, 1 Mayıs 1944'te SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı kararnamesiyle kuruldu. Tüzüğü, 16 Haziran 1944, 2 Haziran 1944, 5 Haziran 1944, 10 Mart 1945, 15 Mart 1945 ve son olarak 18 Temmuz 1980 SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığının 2523-X numaralı kararname ile SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı'nın birçok kararı ile değiştirildi.[1]

Kafkasya Savunması MadalyasıMadalyasının arkası

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kafkasya'nın Savunması İçin" Madalyası, Kızıl Ordu askerleri, Donanma denizcileri, NKVD askerleri, Kafkas askerleri, hem de Kafkaslar için savaş sırasında Kafkasya'nın savunmasına katılan sivil nüfustan kişilere verildi.[1] Madalyanın ödülü, birlik komutanı tarafından verilen Kafkasya'nın savunmasına gerçek katılımı ispatlayan belgeler temelinde SSCB Yüksek Sovyetinin Başkanlığı, Askeri tıbbi kuruluşun şefi, Stavropol'ün ilgili il veya belediye otoritesi veya Halkın Yardımcıları'nın Krasnodar Sovyetlerinin, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin, Kuzey Osetya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Yüksek Sovyetinin adına yapıldı.[1] Askeri personeli hizmet veren birlik komutanından madalya aldı; Askerlik hizmetinden emekliler, madalyayı, alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar. Kafkasya savunmasına katılanlar Stavropol Halkı Vekilleri Konseyi ve Krasnodar toprakları İşçi Vekilleri Sovyetlerinin bölgesel veya şehirlerinden, Gürcistan SSC Yüksek Sovyetinden, Azerbaycan SSR'sinden, Kuzey Osetya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nden veya Kabardey ASSR'den madalyalarını aldılar.[1] Savaşta veya madalyanın kurulmasından önce ölen savunmacılar için ölümden sonra aileye verildi. "Kafkasya Savunması İçin" madalyanın tüzüğü, Dağıstan ASSR, Grozni Bölgesi, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Rostov Oblastınin sivil nüfus üyelerini içerecek şekilde değiştirildi.

Kafkasya Savunması Madalyası göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu Kiev Savunması Madalyası'ndan hemen sonra bulunurdu. Rusya Federasyonu mevcudiyetinde veya nişanlarında veya madalyalarında giyilirse, bu madalyanın önceliği vardır.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkasya Savunması Madalyası, 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Merkezin ön yüzünde Elbruz Dağı'nın kabartma görüntüsü, ayağına, yağ derrikleri ve sola doğru hareket eden üç tanktan oluşan bir grup; Dağların üzerinden sola doğru uçan üç uçak. bulundu.[1] Üzüm ve çiçek kümelerinin kabartma görüntüleri ile kaplı 3 mm genişliğinde bir bant madalyonun tüm çevresi boyunca dolaştı, En başta, beş yıldızlı süslü bir kabartma, alt kısmında, çekiç ve orak görüntüsü ile ikiye bölünmüş kabartma kitabesi "SSSR" (Rusça: "СССР") içeren bir ilerleme vardır. Tepenin üstündeki ters tarafta, çekiç ve orakların resim altındaki kabartma görüntüsü, "SOVYET VATANIMIZ İÇİN" (Rusça: "ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ") üç satırdaki kabartma yazıtı oldu.[2] "Kafkasya'nın Savunmasına göre" Madalyası madalyon süspansiyon halkası üzerinden 24mm genişliğinde zeytin yeşili ipek kumaş örgülü, 2.5 mm genişliğinde mavi kenar çizgileri ile beş köşeli bir standart Sovyet çerçevesine bir halka tarafından sağlandı. Ortada, 2 mm genişliğinde beyaz şeritler 1 mm mavi ve kırmızı şeritlerle sınırlandırılmış, 2 mm zeytin şeridi ile ayrılmıştır.[3]

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, Kafkasya Savunması Madalyası Madalyası'nın bazı alıcıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]