Kaesong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaesong
개성특급시
Kaesong
Kuzey Kore üzerinde Kaesong
Kaesong
Kaesong
Kaesong'un Kuzey Kore'deki konumu
Ülke  Kuzey Kore
İl Kuzey Hwanghae
Yüzölçümü
 • Toplam 1,309 km² (505 mil²)
Nüfus
 (2009)[1]
 • Toplam 192,578
Zaman dilimi UTC+8:30 (Pyongyang Saati)
Resmî site
Bahla Fort.jpg
Konum  Kuzey Kore
Kriter Kültürel: ii, iii
Referans 1278
Tescil 2013 (37. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Kaesong (Korece개성특급시; Kaesong Tukkupsi), Kuzey Kore'nin Kuzey Hwanghae ilinde bulunan bir şehirdir. Yüzölçümü 1.309 km² olan şehrin nüfusu 2009 yılı itibarı ile 192.578'dir.[1]

Kaesong, Güney Kore sınırına yakınlığı nedeniyle iki ülke tarafından ortak olarak işletilen Kaesong Endüstri Parkı'na ev sahipliği yapmaktadır.

Koryo Songgyungwan Üniversitesi (Işık Sanayi), Komünist Üniversitesi ve Sanat Koleji, Kaesong'da bulunmaktadır. Kentin eski Konfüçyüs akademisinde yer alan Koryo Müzesi, birçok paha biçilmez Goryeo sanat eseri ve kültürel kalıntıları barındırıyor (birçoğu kopyadır, orijinalleri Pyongyang'daki Kore Merkezî Tarih Müzesi hazinelerinde tutuluyor.). Goryeo'nun eski başkenti olduğu için, Goryeo'nun kurucusu olan Taejo'ya ait, ağırlıkla yeniden inşa edilmiş olan Kral Wanggon Türbesi, şehrin batısında, Kaepung-gun'da bulunmaktadır. Diğer dikkat çeken binalar, Goryeo Hyejong (Sollung Kraliyet Türbesi), Goryeo Gyeongjong (Yongrung Kraliyet Mezarı), Goryeo Seongjong (Kangrung Kraliyet Mezarı), Goryeo Hyeonjong (Sollung Kraliyet Mezarı), Goryeo Munjong (Kyongrung) Kraliyet Mezarı) ve Goryin (Gongmin) (Kral Kongmin Türbesi) olarak gösterilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "City population by sex, city and city type". Birleşmiş Milletler. 2009. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]