Kadavra Sinodu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean-Paul Laurens, Le Pape Formose et Étienne VII ("Papa Formosus ve VII. Stephanus"), 1870. İkincisine şimdi VI. Stephanus deniliyor.

Kadavra Sinodu (Kadavra Yargılaması olarak da bilinir LatinceSynodus Horrenda), yaklaşık yedi aydır ölü olan Formosus'un Ocak 897'de Roma'daki Laterano'daki Aziz Yuhanna Bazilikası'nda yapılan dini yargılamasına yaygın olarak verilen addır.[1] Duruşma, Formosus'un halefi VI. Bonifacius'nın halefi olan Papa VI. Stephanus, Formosus'un cesedini mezardan çıkardı ve yargılanmak üzere papalık mahkemesine çıkardı. Formosus'u yalan yere yemin etmekle, papalığa yasa dışı yollarla katılmakla ve aynı anda birden fazla piskoposluğa yasa dışı bir şekilde başkanlık etmekle suçladı.[2] Duruşmanın sonunda Formosus suçlu ilan edildi ve papalığı geriye dönük olarak geçersiz ilan edildi.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ For the date cf. Joseph Duhr, "Le concile de Ravenne in 898: la réhabilitation du pape Formose", Recherches de science religieuse 22 (1932), s. 541, note 1.
  2. ^ a b Harper, Elizabeth (3 Mart 2014). "The Cadaver Synod: When a Pope's Corpse Was Put on Trial". Atlas Obscura (İngilizce). 8 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2021.