Kızılyusuf, Malazgirt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılyusuf
—  Köy  —
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Muş İli Siyasi Haritası
Muş İli Siyasi Haritası
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Malazgirt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım Yerelnet 2.350 m (7.710 ft)
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2012)Yerelnet
 - Toplam 440
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49420
İnternet sitesi: Yerelnet

Kızılyusuf, Muş ili Malazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafi yapı ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılyusuf Köyü ismini Alparslan'ın arkadaşlarından almıştır. Malazgirt'e yaklaşık 30 km uzaklıkta olup Süphan Dağının eteğinde etrafı dağ ve vadilerle çevrili düz bir alanda kuruludur. Köyün doğusunda Süphan Dağı, batısında Pala oğuza denilen tepeler yer alır güneyde Dünyadit Dağları ile geli denilen vadi yer alır, kuzeyde ise geniş kırlar ve düzlükler yer almaktadır. Çevresinde Şekerova, Oğuzhan ve Adilcevaz'a bağlı olan Dizdar, Karakol, Cihangir köyleri bulunmaktadır. Köyün içinden geçen Malazgirt Adilcevaz karayolu ulaşımı rahatlatmıştır. Kış aylarında ulaşım zorlaşmaktadır.

ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılığa dayalıdır, tarım kuru yöntemlerle yapılmaktadır, hayvancılık ise meraların azalması ile oldukça zorlaşmıştır bununla beraber küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ayrıca köyün gençleri mevsimlik olarak Türkiye'nin gelişmiş illerine gidip başta inşaat olmak üzere çeşitli işlerde çalışıp aile ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.

Altyapı hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Camii ve okulun mevcut olduğu köyde Ala Tewşo market ve Bedran market hizmet vermektedir. Elektriği olan Kızılyusuf Köyünde su şebekesi olup su ihtiyacı Köyün güneyinde yer alan geli denilen vadiden karşılanmaktadır. Telefon ağı GSM şebekelerinin verdikleri hizmetlerle sağlanmaktadır.

Eğitim-Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 1968'de hizmete giren 5 yıllık okulda yaklaşık 100 öğrenci okumakta ve 4 öğretmen görev yapmaktadır. Okul iki derslik ve müdür odasından oluşmuştur ayrıca okula ait bir de lojman bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]