Kızıllı, Bucak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızıllı
—  Köy  —
Burdur
Burdur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Bucak
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 628
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0248
İl plaka kodu
Posta kodu 15300
İnternet sitesi: [2]

Kızıllı, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızıllı köyünün çok belirgin bir kültürü yoktur. Misafirperverdir. Eskiden Köy odası denilen yerde mahalleli yabancı misafiri ağırlardı. Çünkü evler yabancıyı yatılı misafir olarak kabul etmeye uygun değildi. yaşlılar küçükleri mutlaka küçük hediyelerle sevindirir. Dini bayramlarda camiden çıkınca toplu bayramlaşma yapılır. Cenaze merasimlerinde mutlaka herkes bulunur. Düğünler genelde mevlüt okunarak yapılır, düğünlerde damat tarafı bütün davetlilere yemek verir yemekte etli kuru fasulye, pilav, irmik helvası,keşkek bulunur. Keşkek düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir.

Eskiden düğünler davul zurna eşliğinde yapılır cuma günü başlayan düğün pazar günü sona ererdi. Düğünde cumartesi akşamı köy meydanı olarak belirtilen bir yerde halk toplanır büyük bir ateş yakılır ateşin etrafında toplanan halk gece geç saatlere kadar eğlenir. Köyden muziplik yapabilecek birinin yüzünü boyayıp Arap yaparlar. Oynamayı iyi bilen birine de zenne kıyafeti giydirilir. Seymenler zenneyi Arap'ın elinde kurtarırlar, eğlece böyle biter. (Doğu klasiği:Mutlu son.) Pazar günü köyün ekabir takımı atlarına biner davul zurna eşliğinde damadın evinden kız evine gelin almaya gidilir ya da at yarıştırılır en iyi koşan ve en güzel at şeçilir dantel ve yazmalarla süslenen ata gelin bindirilir. Atı genelde damadın kardeşi veya yakın akrabası çeker silahlar atılır. Eğlenceli bir şekilde gelin getirilir. Kayınpeder ve kaynana geline tarla veya hayvan cinsinden hediye verdikten sonra damat gelini attan idirir. Daha sonra akşama kadar damat eve gelmez kadınlar gelinin çeyizini sandık veya bohçadan çıkarıp gelir ve çeyizine bakıp dağılırlar. Böylece düğün bitmiş olur.

Kızıllı köyünün en eski alışkanlıklarıdan biri de yardımlaşma ve imece adetidir. Ağalık ve Efelik yaşantısının bir kalıntısıdır imece. Cumhuriyetin ilk yıılarında da köy işleri böyle halledilirdi. Genelde birçok işlerini [imece] usulü ile yaparlardı. Ödünç çalışmalar hala yapılır. Köyde iş imkanı bol oldğu için okumaya pek ihtiyaç duyulmamış önceleri. Şimdi ise etkileşim sonucu ilköğretim sonrası okullaşma artmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur iline 102 km, Bucak ilçesine 56 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 642
2000 628
1997 646

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Karacaören Barajı'nın yapılması ile balıkcılık da ayrı bir gelir kaynağı olmuştur. Baraj sayesinde sulu tarıma geçilmiş, seracılık her geçen gün gelişmektedir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]