Keçili, Bucak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Keçili
—  Köy  —
Burdur
Burdur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Burdur
İlçe Bucak
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 231
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0248
İl plaka kodu
Posta kodu 15300
İnternet sitesi: [2]

Keçili, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını bir keçinin kayalar arasından su bulmasından almıştır.

Bir rivayete göre; tarihi ve zamanı tam olarak bilinmeyen bir günde, köyde çobanlık yapan bir büyüğün sürü olarak adlandırılan keçilerinden bir tanesi her gün eve gelirken sürüden ayrılıp uzaklaşır ve sürüye tekrar döndüğünde sakalı yani çenesinin altındaki kılları ıslak bir şekilde geri dönermiş. Bir gün sürünün çobanı bu tekeyi takip etmeye başlamış ve anlamış ki teke her gün sürüden ayrılıp bu yerin altından dışarıya çıkan sudan içip geriye geliyor. İşte o günden sonra keçili köyünün içecek suyu yani yaşam kaynağı olan suyu bulan teke namına köyün adı keçili konmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünler
Tarih boyunca süregelen en önemli sosyal birikimlerimizi günümüze taşıyan düğünler,köyde ilk önce kız beğenme merasimi ile başlayıp düğün ile sona ermektedir.köyde dügünler genelde Perşembe günü öğleden sonra davul ve zurna eşliğinde başlayarak, Pazar günü öğle sonu gelin alma işlemi ile sona erer. Düğünlerimizde köyün gelenek ve göreneklerine uygun şekilde yemekler yapılır ve düğün boyunca gelen misafirlere yapılan bu yemeklerden ikram edilerek misafirler bu şekilde ağırlanırlar.
Kına geceleri
Köyde kına geceleri Cumartesi akşamları kız evinde gerçekleşir, erkek evinden gelen misafirler ve getirmiş oldukları kınalar oyunlar eşliğinde geline yakılarak kız evinde muhabbete devam edilir, kına işlemi sona erdikten sonra ise yine erkek evine dönülerek burada şenlikler devam eder.
Gelin alma
Köyde gelin alma işlemine Pazar günü öğle namazına mütaakip gidilir, gelin evinin uzaklık ve yakınlığına göre araçlar seçilir ve kalabalık bir şekilde davul ve zurna eşliğinde gelin almaya gidilerek kız evinden gelin alınır ve erkek evine getirilir, gelin erkek evine geldikten sonra yine davul ve zurna eşliğinde damat oynatılarak düğün davetine icabet etmiş olan vatandaşlar tarafından damada hediyeler takılırak dügün merasimi sona erdirilir.
Bayramlar
Köyün şu anki nüfusu tabelada 280 civarında gözükse de bayramlarda bu nüfus yaklaşık 1000'lere kadar çıkmaktadır. Köyde su kaynaklarının azlığından dolayı gençler, büyük illere giderek buralarda çalışmayı tercih etmektedirler. Bayramdan bir gün öncesi yani arefe günü dışarda yani büyük iller ve ilçelerde bulunan köylülerimiz köye akın ederler ve ikindi namazını mütaakip kabir üstüne gidilerek burada yatmakta olan ölülerimiz için dualar edilir. Kadınlarımız ise evlerde yine arife günü köyün geleneklerine uygun kömbe, bişi, tatlı gibi yiyecekler yaparlar ve bu yiyecekler bayramda ziyaret için gelen misafirler ile birlikte yenir. Bayram sabahları bayram namazı kılındıktan sonra ilk etapta köyün yaşlıları ve hastaları ziyaret edilerek bayramlaşılır, daha sonra da köyde bulunan diğer insanlar ile ev ev gezilmek suretiyle bayramlaşma gerçekleştirilir.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemeklerin başında meşhur tarhana çorbası gelmektedir. Yemek menüsü geniştir ancak gelişen teknoloji ve Bolu Mengen yemek kültürünün köye yakın olan Turizm cenneti Antalya ilinin yakın olması ve burada bulunan çok sayıda yıldızlı otellerin aşçılarının da Bolu'dan gelmesinden dolayı köyün yemek kültürü yok olmaya yüz tutmaktadır.

Köyde yer altı suyu ve akar suyu yok denecek kadar az olması nedeniyle köyün genç nesli büyük illere göç etmektedir. Köyde şu an yaşlılar ve büyük illerde iş imkânı bulamayacağına kanaat getirip büyük illerin yoğunluğundan korkanlar bulunmaktadır.köye getirilecek bir akar suyun köye geri dönüşü hızlandıracağı ve geniş ve düz olan köy arazisinin verimli hale dönüşeceği gözlenmktedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur iline 62 Km., Bucak ilçesine 22 Km. uzaklıktadır. Kestel gölü kenarına ve Katrancık dağının güneydoğu yamacına kurulmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 284
2000 231
1997 281

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

4000 dekar ekilebilir arazisiyle ve hayvan varlığıyla köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Keçili'de tarımsal amaçlı bir kooperatif kurulmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]