Kısmet (gemi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısmet, Rahmi Koç Müzesi
1968 tarihinde Sadun Boro'nun dünya turunu gerçekleştirdiği Kısmet adlı teknenin fotoğrafının yer aldığı posta pulu. Üzerinde "1968 Kısmet Yatı ile Dünya Turu" yazan 50 Kuruş nominal değeri olan pul Türkiye Postaları tarafından bastırtılmıştı.

Kısmet dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcisi Sadun Boro'nun 1963 yapımı 10,5 metre boyunda ve keç armalı yelkenli teknesinin adıdır. Boro'nun Kısmet üzerinde 1965-1968 arasında eşi Oda ile birlikte gerçekleştirdiği dünya seyahati yazarın gezi boyunca tuttuğu ve eş zamanlı olarak Hürriyet gazetesinde yayımlanan anıları sonradan Pupa Yelken adlı kitabında anlatılmıştır. Sadun Boro'nun 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mil yaptığı ’Kısmet’ adlı teknesi, İstanbul/Hasköy'deki eski Haliç Tersanesi'nin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi'nde görülebilir.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısmet, Amerikalı tekne yapımcısı Atkins'in Norveç tipi veya 'double ender' (baş-kıç bir) olarak anılan planına uygun formda Salacak'ta Athar Beşpınar'ın atölyesinde inşa edilmiş olup, benzerleri her tür kötü hava şartında seyre uygun olduğundan geçmişte Kuzey Denizi'nde kılavuz gemisi olarak kullanılmıştır. Orsa seyrinde modern teknelere göre yavaş kalmasına göre Sadun Boro kitabında dünya seyahatinin % 80'i pupa seyri olduğunu belirtip boyu 10.5 m, su çekimi 1.65 m, eni 3.30 m ölçülerinde omurgasının altında 3.5 ton maden ağırlığı bulunan bu tekne tipi özellikle seçilmiştir. Teknenin bodoslaması, ama omurgası, çift basılmış istim eğrileri meşe ağacından, kaplaması 33 mm çam ağacı, ana döşeme ve kemereleri dut ağacı, kamara yanları ve içi Afrika maunundan yapılmıştır. 125'er litrelik ikişer temiz su tankı ile 400 litrelik mazot tankı bulunan teknenin dünya seyahatini gerçekleştiren orijinal motoru ucuza temin edildiği için eklenmiş 1200 devirde 20 beygir güç veren ağır bir dizel makineydi[1].

Görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Boro, S. (1969). Pupa Yelken: Kısmet'in Dünya Seyahati. (Yazarın kendi yayını). İstanbul ss. 12-15