Kırbaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uncitoyen (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.21, 25 Eylül 2014 tarihli sürüm (WPCleaner v1.33b - Fixed using Vikipedi:Vikipedi proje kontrolü (Boşluk içeren kategoriler))
Bir at binici kırbacı (resimdeki banknot büyüklük kıyaslaması için konulmuştur).
Başlıca Birleşik Krallık ve sömürgelerinin deniz kuvvetlerinde kullanılmış olan ceza kırbacı dokuz kuyruklu kedi (Cat o' nine tails)
Başlıca Avrupa'da hayvan sürülerini gütmekte kullanılan ve genellikle örülmüş deriden yapılan boğa kamçısı (bullwhip). Boğa kamçısı şaklatılırken 340 m/s hıza ulaşabilir ve ses hızını geçen ilk insan yapımı nesnedir.

Kırbaç ve kamçı, genellikle sopa gibi sert bir cismin ucuna ip veya sırım gibi esnek ve hareketli malzemeler iliştirilerek yapılmış dayak ve kontrol araçları.[1][2] Genellikle uzun, bükülgen ve uca doğru incelenlere kamçı,[3] bir değnek ucuna deri veya sırım bağlanarak yapılan daha kısa olanlara kırbaç denir.[1] Kırbaç ve kamçılar; hayvanların eğitimi veya kontrol edilmesi, insanların cezalandırılması, dini gerekçelerle kendi canını yakma veya sadomazoşist cinsel ilişki esnasında kendinin ya da partnerinin canını yakma amacıyla kullanılır.

İnsan ve hayvan hakları konusundaki evrensel gelişmeler sonucu kırbaç ve kamçıların can yakma amacıyla kullanılmasında önemli ölçüde azalma görülmüştür. Günümüzde Avrupa'da boğa kamçısı genelde hayvanları fiziksel temastan ziyade şaklama sesi ile kontrol etmekte kullanılır. Suçluların kırbaç ile cezalandırılması da dünyada büyük oranda terkedilmiş bir uygulama olmakla birlikte halen bazı Müslüman ülkelerde uygulanır. Bunun yanı sıra bazı radikal Hristiyan mezheplerinde İsa'nın acısını tatmak amacıyla kendini kırbaçlamak uygulamasına rastlanır. Dünyada ses duvarını aşan bilinen ilk icattır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ a b kırbaç DilDernegi.org.tr. Erişim: 26 Temmuz 2011
  2. ^ kamçı DilDernegi.org.tr. Erişim: 26 Temmuz 2011
  3. ^ Kamçı DilDernegi.org.tr. Erişim: 28 Ekim 2011