Küçük semender

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçük semender
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
Sınıf: Amphibia
Takım: Caudata
Familya: Salamandridae
Cins: Lissotriton
Tür: L. vulgaris
Lissotriton vulgaris
Linnaeus, 1758
Sinonimler

Triturus vulgaris

Küçük semender[1] (Lissotriton vulgaris), Salamandridae familyasından bir semender türü.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erginleri 10 cm uzunluğa kadar ulaşabilirler. Kuyrukları yüzmeye elverişli olarak dikey yassıdır. Erkeklerin sırtında dişileri cezbeden sırt yüzgeci bulunur. Ayrıca erkekler dişilere oranlda daha fazla sayıda ve çeşitli renge sahiptirler. Dişiler ise daha sade görünümlüdür. Vücut renkleri açısından çeşitli varyantlara sahiptirler. Her iki cinsiyette de karın bölgesi tamamen vücut renginde olabileceği gibi genellikle kırmızı renklidir. Erkeklerde beneklerin sayısı büyüklüğü ve dağılımı bireyden bireye önemli farklılılıklar gösterir. Dişilerde ise belli belirsiz çizgiler olabileceği gibi tamamen sade de olabilirler.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Durgun göletler ve nemli arazilerde yaşarlar. Göletlere üreme döneminde daha çok uğrarlar, çünkü yumurlama ve larva gelişimi su içinde olmaktadır. Akıntılı sularda yaşamamalarının sebebi olası yırtıcı balıklardan korunmaktır. Geçici göletler hem yeterli besin bulundurmayacağından hem de yavrular henüz larva halinde iken kuruyabileceğinden bu narin canlılar için uygun yaşam alanını sağlamamaktadır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabuksuz omurgasızlar, küçük böcekler, solucanlar ve kendi türlerine de ait olabilen larvalarla beslenirler.

Üreme ve döllenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Son baharda erkek semenderler kuyruklarını bir avmış gibi sallayarak muazzam bir dansla dişiyi kendine doğru çekerek çiftleşme için kur yapar, başarılı olanlar dişiyi döller. Bu kur dansları dişiyle hemen her karşılaşma sırasında gerçekleşmesine rağmen uzun gebelik dönemi ve dişinin hazır olmaması nedeni ile döllenme son baharda gerçekleşir. Böylece yumurtlama yiyecek açısından bolluğun başlangıcı olan bahara denk getirilmiş olur. Dişiler dölenmiş olan yumurtalarını çıkartırken, eğer ortamda mevcut ise kıvrılabilen canlı yaprakların arasına birer birer yapıştırmak suretiyle uzun aralıkla bırakırlar. Söz konusu yapraklar yok ise açığa bıraktıkları da görülür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "www.turkherptil.org". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2012.