İçeriğe atla

Küçük gerçek balina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçük gerçek balina
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Cetacea - (Balinalar)
Alt takım: Mysticeti (Dişsiz balinalar)
Familya: Neobalaenidae
(Küçük gerçek balinagiller)
Gray, 1846
Cins: Caperea
Tür: C. marginata
Caperea marginata
Gray, 1846

Küçük gerçek balina (Caperea marginata), dişsiz balinaların en küçük türü. Çok nadir raslanılır ve pek tanınmaz. Benzerliklerinden dolayı hala çatal kuyruklu balinagiller familyasına koyulduğu sınıflandırmalara raslanılır, ama çoğu sınıflandırmalarda Neobalaenidae adında ayrı bir familyaya koyulur.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En fazla 3 tona varan ağırlığı ve 6 metreye varan boyu ile diğer dişsiz balinalardan oldukça küçüktür. Rengi siyah ile koyu gri arası tonlardadır. Gerçek balinalar ile ortak özellikleri, çok büyük kafası ve yuvarlakımsı çenesidir. Ancak çatal kuyruklu balinalar ile de ortak özellikleri mevcuttur; sırt yüzgeci ve boğazında olukların hafif belirtileri vardır. Böylece bir yandan gerçek balinalar ve çatal kuyruklu balinalar arasındaki bağı oluşturduğuna işaretler bulunur, öte yandan sadece kendisine özgü özelliklere sahiptir. Bunlardan birisi, diğer bütün balinalardan farklı olarak 34 kaburgaya sahip olmasıdır.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayılım

Küçük gerçek balina güney yarıkürenin orta soğuk denizlerinde raslanılır. Çok nadir görüldüğünden dolayı yayılımı kesin bir şekilde bilinmiyor. Tazmanya, Yeni zelanda, Güney Afrika ve Falkland adaları yakınlarında görülmüştür.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşam şekli hakkında fazla bilinmemekte. Gerçek balinagiller'de olduğu gibi yavaş yüzen ve gruplar oluşturan bir balina olduğu tahmin edilir. Bir kez 8 bireyden oluşan bir grup izlenmiştir.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük gerçek balinalar açık denizde çok nadir görülmekte ve özellikle Avustralyanın güneyinde, Tazmanya ve Güney Afrika kıyılarında karaya vuran leşleri ile tanılmakta. Hiçbir zaman diğer balinalarda olduğu gibi avlanmadığından dolayı bu türün sayısının ezeldende düşük olduğu tahmin edilir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • M. Carwardine: Wale und Delfine. Delius Klasing, 1996 (hochwertiger Führer)
  • Ralf Kiefner: Wale und Delfine weltweit. Jahr Top Special Verlag, 2002 (Führer der Zeitschrift "tauchen", sehr detailliert)
  • J. Niethammer, F. Krapp (Hrsg): Handbuch der Säugetiere Europas. Band 6: Meeressäuger, Tel 1A: Wale und Delphine 1. AULA-Verlag, Wiesbaden 1994 (sehr detailliertes Fachbuch)
  • R. R. Reeves, B. S. Stewart, P. J. Clapham, J. A. Powell: See Mammals of the World - a complete Guide to Whales, Dolphins, Seals, Sea Lions and Sea Cows. A&C Black, 2002, ISBN 0-7136-6334-0 (Führer mit zahlreichen Bildern)
  • M. Würtz, N. Repetto: Underwater world: Dolphins and Whales. White Star Guides, 2003, ISBN 88-8095-943-3 (Bestimmungsbuch)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]