İçeriğe atla

Küçük gümüş martı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçük gümüş martı
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Laridae
Cins: Larus
Tür: L. canus
İkili adlandırma
Larus canus
Linnaeus, 1758
Dağılımı
Larus canus canus

Küçük gümüş martı (Larus canus), martıgiller (Laridae) familyasından bir martı türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta büyüklükte bir martıdır. Erişkin 40–46 cm kadardır. Vücudun yukarı kısmı gri ve aşağı kısmı beyazdır. Bacaklar yeşilimsi sarı renktir. Kışın, baş gri çizgili ve gagada uca yakın çok ufak siyahımsı bir band vardır. Kanat uçları kahverngi-siyahtır. Genç kuşta pula benzer siyah-kahverengi üst parçalar ve zarif kanat deseni vardır, bacaklar gridir. Olgunlaşmaları 2-3 yıl alır.

Üreme Genellikle üç yumurta (bazen bir veya iki) bırakırlar ; 24-26 günden sonra yavrular yumurtadan çıkarlar, daha sonra bir 30-35 günde tüylenirler. Martıların çoğu gibi hepçildirler.

Yayılışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Asya, kuzey Avrupa ve kuzeybatı Kuzey Amerika'da görülürler. Göçmendirler, kışı uzak güneyde geçirirler.

Alt türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dört alt türü vardır. İkisi bazı otoriteler tarafından ayrı tür olarak düşünülür:

  • Larus canus canus Linnaeus, 1758: (Küçük gümüş martı) Avrupa ve batı Asya'da görülürler. Küçüktürler. Örtüleri orta gri renktir (en soluk alt tür); kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris koyu renktir. Kanat açıklıkları 110–125 cm, ağırlıkları 290-480 grdır.
  • Larus canus heinei Homeyer, 1853: Orta kuzey Asya'da görülürler. Orta büyüklükte, örtüsü koyu gri (en koyu alt tür); kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris koyu renktir. Ağırlıkları 315-550 grdır.
  • Larus canus kamschatschensis Bonaparte, 1857; sinonim adı L. kamschatschensis: Kuzeydoğu Asya'da görülürler. Büyüktürler, örtü orta-koyu gri; kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris soluk renktir. Ağırlıkları 394-586 grdır.
  • Larus canus brachyrhynchus Richardson, 1831; sinonim adı L. brachyrhynchus: Alaska ve batı Kanada'da görülürler. Küçüktürler, örtüleri orta-koyu gri;kanat uçları çok beyazdır ve az siyahlıklar vardır; iris soluk renktir. Kanat açıklıkları 96–102 cm; ağırlıkları 320-550 grdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Virtual Birds'de Küçük gümüş martı kuşunun kuş sesi bulunur.