Küçükçay, Merzifon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küçükçay
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merzifon
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 150
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05300
İnternet sitesi: [2]

Küçükçay, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı 20 haneli alevi bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 69 km, Merzifon ilçesine 24 km, Çorum'a 40 km uzaklıktadır. Arazi engebelidir. Tipik bir dağ köyü özelliği yansıtmaktadır. Son yıllarda küresel ısınmayla beraber hava şartları köyün ikliminini değiştirmiştir. Tipik bir kara iklimi görülmektedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

93 Harbi olarak bilinen savaştan önce Çorum ili merkez Karahisar köyünden altı aile ayrılarak şu andaki Merzifon ilçesine bağlı Büyükçay köyünün bulunduğu yerin karşısındaki alana konaklamışlardır. Altı ailenin oluşturduğu bu mezraya Kıreyüp mezrası adı verilmiştir. Bir süre sonra Kıreyüp mezrasının karşısına Elazığ-Harput’ tan gelen üç Kürt ailesi konaklamıştır. İlk etapta Çorum merkez Karahisar köyünden göçrek Kıreyüp mezrasını oluşturan aileler şunlardır: 1- Sarı Aliler oğulları 2- Ellezler (İlyas) oğulları 3- Aşırlar (Aşır) oğulları 4- Eyüpler (Eyüp) oğulları 5- Şelloğlar (Şelloğ) oğulları 6- Mavuklar (Mavuk) oğulları

Kıreyüp mezrası ile Elazığ Harput’tan göçen Kürt obası bir köy oluşturup Elbiz köyü adıyla Merzifon ilçesine bağlanmıştır. O dönemde köyün arasından geçen Merzifon-Çorum karayolu 1960’ lı yılların başlarında Türnüklü İsmet OLGAÇ’ ın milletvekili olması ile iptal edilerek şimdiki Merzifon-Çorum karayolu (Merzifon-Türnük-Emert üzerinden Çorum’a bağlanan yol) hizmete açılmıştır. Kıreyüp mezrası ile Elazığ Harput’tan göçen Kürt obasın oluşturduğu Elbiz köyünün muhtarı Kıreyüp mezrasından, köy bekçisi ise Kürt obasından seçilmiştir. Zamanla Kürt obasına yeni katılımlar ile köyün nüfusu artmıştır. Aralarındaki Zımbalı pınarının suyu her iki kesime de yetmeyince aralarında huzursuzluklar çıkmaya başlamıştır. Bu geçimsizlik nedeniyle Kıreyüp Mezrası batıya doğru Aletek Tepesi eteklerine çekilerek yeni bir yerleşim yeri oluşturmuşlardır. Oluşan yeni köyün adı Kirazlı köyü olarak belirlenmiş ve köy Merzifon ilçesine bağlanmıştır. Bir süre sonra da Kirazlı köyünün adı Küçük Elbiz, Kürt obasının adı ise Büyük Elbiz olarak değişmiştir. 1960’lı yılların ortalarında ise Küçük Elbiz köyünün adı Küçükçay olarak değiştirilmiştir. Önce Kıreyüp sonra da Kirazlı köyünü oluşturan aileler o dönemde soyadı kanunu henüz olmadığından kendi aralarında lakaplarla anılmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde 8 yıl öncesine kadar ilkokul vardı ancak köyün nüfusu azalmasından dolayı okul alıcık köyüne taşındı cami 1997 temmuz depreminde yıkıldı ve ondan beridir camimiz yapılamadı(inşaat halinde) kanalizasyon vardır ve cenaze yıkama yeri köydeki hayırseverler tarafından yaptırılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://www.facebook.com/groups/53077835419/