Aktarla, Merzifon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aktarla
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merzifon
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 214
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05300
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Aktarla, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı olan Nor Ani Ermenice "Yeni Ani" anlamına gelir. Kars yakınlarındaki ünlü Ani kentinden gelen Ermeni muhacirler tarafından 14. yüzyıldaki Timur savaşları sırasında kurulmuştur. Osmanlı döneminin sonlarına dek Ermeni köyü idi.

Diğer bir rivayete göre de köyün ismi caminin içinde Nuri Dede isimli bir yatır bulunmaktadır. Bu isim, Nuri Eli, Nureli, Nurani şeklinde değişerek Nureni ismini almıştır. Daha sonre yakın bir zamanda da bu isim Aktarla olarak değişmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde yemek olarak, keşkek meşhur yemeklerindendir. Genel olarak bayram sabahları yenir. Köyün bir diğer önemli yemeği de yaprak sarmasıdır. Köyde somun ekmekği kara fırın adını verdiğimiz köy fırınlarında yapılmaktadır. Köy fırınların da fırın tam ısınmadan önce pideler yapılır. Daha sonra burada köy somunu ya da haşhaşlı ekmek pişirilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 66 km, Merzifon ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 214
1997 181

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Düz bir arazide bulunması ve yedikır barajından sulanması köyü tarıma uygun hale getirmektedir. Tarım ürünleri olarak soğan, buğday, elit, şeker pancarı vb. ürünler yetiştirilmektedir. Az miktarda sebzecilik de yapılmaktadır. Köyün arazisi, ayçiçeği, nohut, mercimek, arpa, kavun ve karpuzun da yetiştirilmesine elverişlidir. Köyün arazisinin tamamının tarımda kullanılması ve meranın da olmaması nedeniyle büyükbaş hayvancılık fazla gelişmemişdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamakta ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve [[[kanalizasyon]] şebekesi] vardır. Köyün PTT şubesi yoktur, Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyü Merzifon ve Suluova'ya bağlayan yol asfalttır. Köyün elektrik ve sabit hat telefonu vardır. Su kanallarının düzgün olmaması,su deposunun yeterli olmaması gibi nedenlerle köyümüzün içme suyu sorunu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]