Köpoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köpoğlu
Ülke(ler)Türkiye, Bulgaristan
BölgesiTrakya
TürüMeze
Ana malzemelerPatlıcan, sarımsak, Domates biberi, domates , maydanoz
ÇeşitleriZacusca

Köpoğlu (Bulgarca: Кьопоолу, veya Кьополу) veya Köpoğlunun Mancası (Manca veya Mancar, Latince'de çiğnemek; İtalyanca'da yiyecek, yemek anlamına gelir), çoğunlukla kavrulmuş patlıcan ve sarımsaktan yapılan popüler bir Bulgar ve Türk ezmesi, çeşnisi ve salatasıdır.

Yaygın tarifler arasında pişmiş dolmalık biber, fırınlanmış domates biberi, domates, domates suyu veya salça, soğan, maydanoz, karabiber ve defne yaprağı gibi başka malzemeler bulunur. Acı biber de eklenebilir. Tat, hafif ve tatlıdan acı ve biberliye kadar değişebilir. Genellikle tencere veya güveçte fırında pişirilir.

Köpoğlu tipik bir patlıcan mezesidir ve ekmek serpme, çeşni veya salata olarak tüketilebilir. Genellikle kış sezonu için cam kavanozlarda konserve olarak hazırlanır. Malzemelerinin genellikle hazır olduğu yaz ve sonbahar aylarında, Bulgaristan'da da özellikle Ortodoks oruç dönemlerinde ana yemektir.

Balkanlar'da farklı çeşit ve adlarda (örneğin ajvar ve pindjur) gibi benzer mezeler popülerdir. Romanya'da adı zacusca olan çeşidi vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]