Köpekbalığı yüzgeci çorbası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köpekbalığı yüzgeci çorbası

Köpekbalığı yüzgeci çorbası (Çince魚翅; pinyin: yú chì), Çin mutfağında köpekbalığı yüzgecinden yapılan geleneksel haşlanmış bir çorbadır. Köpekbalığı yüzgeçleri doku sağlarken tadı diğer çorba malzemelerinden gelmektedir.[1] Genellikle düğün ve ziyafetler gibi özel günlerde veya Çin kültüründe lüks bir ürün olarak servis edilir.[1]

Çorba, yüzyıllar önce Song Hanedanı sırasında ortaya çıkmış ve imparatorluk ailesine ve mahkeme üyelerine hizmet etmişti. Ming Hanedanı sırasında, yemeğin popülaritesi arttı ve Qing Hanedanı döneminde yoğun talep görüyordu. Ticari balıkçılık ve ticaret bir kez arttığında, Çin toplumunun refah seviyesi yükselirken, çorba daha çok rağbet görmeye başladı. Köpekbalıklarının sürdürülebilirliği ve refahı konusundaki uluslararası kaygılar, çorbanın tüketimini ve bulunabilirliğini etkilemiştir. Çin'de 2011 ve 2013 yılları arasında tüketim %50-70 oranında azalmıştır.[2] Bu nedenşe taklit köpekbalığı yüzgeci çorbası, yüzgeçlerin çiğnenmiş, jelatinli dokusunu çoğaltmak için yerine geçen popüler bir alternatif haline gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Keith Bradsher, Disneyland in China Offers a Soup and Lands in a Stew, 17 June 2005 The New York Times
  2. ^ "In China, victory for wildlife conservation as citizens persuaded to give up shark fin soup - The Washington Post". www.washingtonpost.com. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2019. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]