Köpek dövüşü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köpek dövüşü, iki köpeğin sahipleri tarafından -bazen ölümüne- dövüştürüldüğü bir kan sporudur. Gelişmiş ülkelerin çoğunda yasadışıdır. Köpek dövüşleri, eğlenmek ya da katılım komisyonu, damızlık kiraları ve bahislerden kazanç sağlamak amacıyla düzenlenirler. Amerikan Pit Bull Terrier kan sporunda yer alan açık ara en yaygın türdür. Dogo Cubano and Cordoba Dövüş Köpeği gibi türler bir asır önce dövüşmek için kullanıldı, bugün iki ırkın soyu da tükenmiştir.

Tosa Inu

Yasal Statü[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince 'hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır.'

Afganistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Taliban yönetiminde yasaklanan köpek dövüşü özellikle Kabil'de ortak bir hafta sonu eğlencesi olarak yeniden canlandı. Köpekler ölümüne değil, boyun eğene/pes edene kadar dövüştürülür. En iyi köpekler, yeni bir araba kadar değerlidir.[1]

Arnavutluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutluk'ta köpek dövüşü 25 yılı aşkın süredir yasaldır.[2]

Arjantin[değiştir | kaynağı değiştir]

Treatment and Acts of Cruelty to Animals of 1954 yasasına göre köpek dövüştürmek yasaktır.[3]

Avusturalya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Avustralya eyaletlerinde ve bölgelerinde köpek dövüşü ve köpek dövüşü için tasarlanmış herhangi bir dövüş ekipmanına sahip olmak yasa dışıdır.[4] ''Kısıtlanmış köpek ırkları'' ülkeye ithal edilemez. Bunlar arasında Dogo Argentino, Tosa, Fila Brasileiro, Perro de Presa Canario ve American Pit Bull Terrier vardır.

Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya'da, 1934'te Başkan Getúlio Vargas tarafından yayımlanan 24.645 sayılı Federal Kararname, 'bir hayvanın başka bir hayvanla dövüşmesine neden olmayı' özellikle yasakladı.[5] Ek olarak, Federal Çevre Suçları Kanununun 32. maddesi de hayvanlara karşı taciz ve zulmü yasaklamaktadır.[5]

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumar yasadışı olmasına rağmen, Çin yasalarına göre köpek dövüşüne izin verilmektedir.[6]

Fas[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Fransa'dan ithal edilen bazı köpek ırkları artık yasa dışıdır. Ancak, bir etkinlik olarak köpek dövüşü özel olarak yasaklanmamıştır.[7]

Hindistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Köpek dövüşü son derece yaygındır ve Doğu, Batı, Kuzey ve Güney Hindistan'ın bazı bölgelerinde görülebilir. Köpek dövüşü Hindistan kanunlarına göre yasa dışıdır. Köpek dövüşü giderek daha popüler hale gelmekte ve Hindistan'ın zenginleri için bir eğlenceye dönüşmektedir.

İrlanda[değiştir | kaynağı değiştir]

İrlanda'da köpek dövüşü 150 yılı aşkın süredir yasa dışıdır, ancak spor hala yer altı çevrelerinde popülerdir.[8]

Meksika[değiştir | kaynağı değiştir]

Meksika'da 24 Haziran 2017'de köpek dövüşü yasadışı hale geldi.[9]

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada'da köpek dövüşü 1892'den beri yasa dışıdır.

Pakistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın zamanda kanunen yasaklanmış olsa da, Pakistan kırsalında, özellikle Pencap, Azad Keşmir, Sindh ve Hayber Pahtunhva gibi illerde halen köpek dövüşü düzenlenmektedir. Sindhi, belirli kurallara göre yapılan pitbull dövüşü konusunda en popüler şehirdir. Bully Kutta gibi türler bu iş için dikkatle seçilmiş ve yetiştirilmiştir.

Rusya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya'da hayvan zulmüne karşı yasalar olmasına rağmen, köpek dövüşü yaygın olarak uygulanmaktadır. Moskova gibi bazı yerlerde o şehrin belediye başkanının emriyle köpek dövüşlerini yasaklayan kanunlar çıkarıldı.

Yapılan çoğu köpek dövüşü, çiftlik hayvanlarını korumak için kullanılan işçi köpeklerin dayanıklılığını ve yeteneklerini test etmek için yapılan geleneksel yarışmalardır. Pitbulllar ve diğer dövüş türleriyle yapılan kavgaların aksine, bir veteriner her zaman hazırdır, yarışmalar asla ölümle sonuçlanmaz ve ciddi yaralanmalar çok nadirdir. Çoğu kavga hangi köpeğin daha üstün olduğu anlaşıldığında, dakikalar içinde biter. Üç turun sonunda yarışma berabere ilan edilir.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Dog Fighters of Kabul - Video". TIME.com (İngilizce). 15 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  2. ^ "Peshkopi, qeni fitues quhet… Obama (!)". Gazeta Dita (İngilizce). 22 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  3. ^ "LEY 14346 - MALOS TRATOS Y ACTOS DE CRUELDAD A LOS ANIMALES," (PDF). National University of the Littoral. 4 Haziran 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  4. ^ "Is dog fighting legal in Australia? - RSPCA Australia knowledgebase". web.archive.org. 6 Mart 2019. 7 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  5. ^ a b "Overview of Brazil's Legal Structure for Animal Issues | Animal Legal & Historical Center". www.animallaw.info. 10 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  6. ^ "Police break up dog-fighting ring in China where dog fights are legal but gambling is not". South China Morning Post (İngilizce). 19 Nisan 2018. 19 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  7. ^ Senoussi, Zoubida (9 Ağustos 2018). "Moroccan Government Unveils Final List of Banned Dog Breeds". Morocco World News (İngilizce). 10 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  8. ^ Hosford, Paul. "ISPCA warns that casual dog fighting is on the rise". TheJournal.ie (İngilizce). 24 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  9. ^ "Dog fighting as blood sport is now illegal in Mexico". Mexico News Daily (İngilizce). 24 Haziran 2017. 27 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 
  10. ^ Chivers, C. J. (9 Şubat 2007). "A Brutal Sport Is Having Its Day Again in Russia". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 24 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]